.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zwrot od paliwa większy, ale trudniej będzie go odzyskać

Dziennik Gazeta Prawna (2018-11-13), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Z jednej strony Sejm podwyższył limit zwrotu akcyzy od oleju napędowego dla producentów rolnych. Z drugiej resort finansów proponuje zabezpieczenia przed wyłudzaniem podatku – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Przygotowany przez MF dokument to nowa wersja projektu nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej oraz ordynacji podatkowej (pierwszą jego wersję resort finansów ujawnił jeszcze w kwietniu 2018 r.). Zmiany są wymierzone w producentów rolnych, którzy kupują paliwo z niewiadomego źródła. Takie transakcje są dokumentowane pustymi fakturami, a do budżetu przy tej okazji nie wpływają należne podatki (VAT, akcyza).

Co więcej, jeśli taki rolnik wystąpi o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa, to lokalny fiskus (wójt, burmistrz, prezydent miasta) powinien ją zwrócić. Chodzi o zwrot podatku zawartego w cenie oleju napędowego (do wysokości limitu wyliczonego według specjalnego wzoru). Wniosek o to można złożyć dwa razy w roku.

Po wejściu w życie nowelizacji problemy ze zwrotem czekają producentów, wobec których urząd skarbowy wyda (bądź już wydał) decyzję wymiarową w związku z zakupem paliwa bądź oleju, od których nie opłacono podatków w należnej wysokości. W uzasadnieniu do projektu resort finansów podał, że w latach 2017–2018 wydano 28 takich decyzji wymiarowych. Dla porównania producenci złożyli ponad 1 mln wniosków o zwrot daniny.

Po nowelizacji akcyzę, i to tylko w części, odzyskają jedynie rolnicy, którzy zawnioskują o zwrot kwoty większej niż pięciokrotność zobowiązania określonego w decyzji wymiarowej. Jeśli więc np. fiskus nakaże zapłatę 5 tys. zł, to rolnik odzyska akcyzę zawartą w cenie oleju napędowego, tylko gdy będzie wnioskował o zwrot więcej niż 25 tys. zł (pięciokrotność zobowiązania). W takiej sytuacji fiskus zwróci jedynie nadwyżkę ponad tę pięciokrotność.

Jeśli natomiast rolnik będzie wnioskował o mniej (np. w naszym przykładzie o 20 tys. zł), to fiskus odmówi zwrotu i to również na przyszłość – aż do momentu, gdy wnioskowana kwota zwrotu, po zsumowaniu, przekroczy pięciokrotność z decyzji wymiarowej (25 tys. zł).

Lokalny fiskus przed ewentualną odmową zwrotu daniny będzie mógł sprawdzić w nowym rejestrze teleinformatycznym, czy wobec producenta rolnego wydano ostateczne decyzje wymiarowe. Rejestr będzie prowadził szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Niezależnie od tego, rolnicy będą musieli przy składaniu wniosku o zwrot dołączać oświadczenie, że nie byli stroną postępowania zakończonego decyzją wymiarową w zakresie VAT bądź akcyzy od paliwa.

Nowelizacja ma wejść w życie od 1 kwietnia 2019 r.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 listopada 2018 r.
dodano: 2018-11-14 11:11Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.