.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy trzeba pobrać zaliczkę na PIT od dochodów z pracy, gdy nie ma wynagrodzenia w formie pieniężnej

Dziennik Gazeta Prawna (2018-11-19), autor: Tomasz Krywan, oprac.: GR

Pracownica w trakcie urlopu macierzyńskiego będzie uzyskiwała od pracodawcy świadczenia w naturze (np. będzie opłacał jej abonament medyczny). Będą to jej jedyne przychody ze stosunku pracy. Czy w tej sytuacji przedsiębiorca będzie zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy za pracownicę ? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - na podstawie art. 31 ustawy o PIT osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych podmiotów przychody ze stosunku pracy. Dotyczy to również zaliczek na podatek dochodowy od osób przebywających na urlopie macierzyńskim.

Przyjmuje się jednak, że obowiązek ten istnieje tylko wtedy, gdy płatnik ma techniczną możliwość pobrania zaliczki na podatek dochodowy. Potwierdzają to wyjaśnienia organów podatkowych, m.in. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 marca 2016 r. (nr ILPB1/4511-1-1597/15-2/AK) czy interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 grudnia 2017 r. (nr 0114-KDIP3-3.4011.490.2017.1.JK3). Jak czytamy w pierwszym ze wskazanych pism, „Organ zgadza się z Wnioskodawcą, że jeżeli nie ma faktycznej możliwości pobrania podatku w wyliczonej przez płatnika wartości, np. z tej przyczyny, że w danym miesiącu podatnik (pracownik) nie uzyskał dochodu w formie pieniężnej, to nie będzie miał obowiązku potrącenia podatku. Zgodzić się należy, że w takim przypadku ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie obliguje płatnika do zapłacenia zaliczki z własnych środków”.

Taki właśnie przypadek ma miejsce w przedstawionym stanie faktycznym. Oznacza to, że przedsiębiorca nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek na PIT od osiąganych przez pracownicę dochodów ze świadczeń w naturze. A zatem kwoty przychodów ze świadczeń w naturze, o których mowa, przedsiębiorca będzie obowiązany uwzględniać w informacji PIT-11 sporządzanej dla pracownicy, ale bez odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. Odpowiednie zastosowanie ma w tym zakresie stanowiące zmianę interpretacji indywidualnej pismo ministra finansów z 8 czerwca 2012 r. (nr DD3/033/140/IMD/10/PK-424), w którym czytamy, że „dochód uzyskany z tytułu opłacenia przez Wnioskodawcę w danym roku składki na ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków za pracownika płatnik zobowiązany będzie wykazać w rocznej informacji PIT-11, a podatnik będzie obowiązany uwzględnić go w rocznym zeznaniu podatkowym składanym do urzędu skarbowego i od sumy uzyskanych w danym roku podatkowym dochodów zapłacić należny podatek”.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 listopada 2018 r.
dodano: 2018-11-19 10:52







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.