Kto musi odprowadzać składki za wspólnika, gdy spółka nie prowadzi działalności

Dziennik Gazeta Prawna (2018-12-13), autor: Marcin Nagórek , oprac.: GR

gru 13, 2018
Byłem jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która od lipca 2017 r. nie ma zarządu, bo prezes złożył rezygnację. Od tej daty spółka nie prowadzi działalności, jednak ZUS wydał decyzję o moim zadłużeniu z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne obejmującą ten okres. Czy decyzja jest zasadna? Może powinna być obciążona spółka, a nie wspólnik? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, że obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby prowadzące działalność pozarolniczą lub osoby z nimi współpracujące, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej. Zgodnie zaś z art. 69 ust. 1 tej ustawy obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego tych osób powstaje i wygasa w terminach określonych w przepisach o ubezpieczeniach społecznych. Skoro tak, to trzeba odnieść się do przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych. Ubezpieczeniom społecznym podlegają osoby prowadzące pozarolniczą działalność, za które uważa się w szczególności wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 27 maja 2015 r., sygn. akt III AUa 198/15, podkreślił, że wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest pracownikiem, nie podlega ubezpieczeniom społecznym pracowników, a jest traktowany w przepisach z zakresu ubezpieczeń społecznych jak osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą.
Sąd Okręgowy w Częstochowie w wyroku z 9 sierpnia 201 r., sygn. akt IV U 574/17, podkreślił z kolei, że za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się wspólnika jednoosobowej sp. z o.o. niezależnie od tego, czy spółka ta prowadzi działalność gospodarczą. Sąd zaakcentował, że uznanie za osobę prowadzącą działalność gospodarczą związane jest wyłącznie z posiadaniem określonego statusu prawnego, tj. pozycji wspólnika w jednoosobowej sp. z o.o. To zaś, czy ta spółka rzeczywiście funkcjonuje w obrocie gospodarczym oraz czy wspólnik wykonuje w niej prawa i obowiązki, pozostaje na gruncie przepisów ubezpieczeniowych bez znaczenia. Finalnie sąd uznał decyzję ZUS za zasadną. Jednocześnie wskazał, że płatnikiem składek na ubezpieczenie zdrowotne wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest sam ubezpieczony, a więc osobiście wspólnik, a nie spółka. Decyzja ZUS w opisywanej sytuacji jest więc zasadna.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 grudnia 2018 r.