Lepiej od razu zgłosić przelew niż później oddać 20 proc.

Dziennik Gazeta Prawna (2019-01-21), autor: Patrycja Dudek , oprac.: GR

sty 21, 2019
Darowiznę od rodzica trzeba zgłosić w ciągu 6 miesięcy. Kto tego nie zrobi, zapłaci podatek od spadków i darowizn według sankcyjnej stawki – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Podatniczka kupiła mieszkanie, a notariusz poinformował urząd skarbowy o transakcji. Urząd spytał kupującą, skąd wzięła pieniądze na ten zakup.
W pierwszej chwili podatniczka tłumaczyła, że 150 tys. zł dostała od ojca w darowiźnie. Później jednak zmieniła zdanie. Stwierdziła, że były to pieniądze ze wspólnej pracy w gospodarstwie rolnym. Ojciec potwierdził, że córka od ukończenia technikum pracowała w rodzinnym gospodarstwie. Nie ustalili, jakie przysługuje jej z tego tytułu prawo do udziału w wypracowanym dochodzie. Uznali więc, że przysługuje jej prawo do całej kwoty 150 tys. zł.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznał, że podatniczka wypracowała tylko połowę tej kwoty (niezależnie od tego, że – jak ustalono – co miesiąc dostawała od ojca wynagrodzenie 1500 zł). Drugą połowę (75 tys. zł) potraktował natomiast jako darowiznę niezgłoszoną do opodatkowania. W związku z tym wymierzył jej sanacyjny podatek w wysokości 20 proc.
Podatniczka przegrała najpierw w WSA w Opolu, a następnie także w Naczelnym Sądzie Administracyjnym (wyrok z 10 stycznia 2019 r., sygn. akt II FSK 10/17). Oba sądy uznały, że urząd słusznie wymierzył sankcyjny podatek od połowy kwoty. Przypomniały, że kto powoła się przed organem podatkowym na darowiznę niezgłoszoną do opodatkowania, musi uregulować daninę według 20-proc. stawki.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 stycznia 2019 r.