.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

ZUS już może liczyć renty i emerytury

Dziennik Gazeta Prawna (2019-02-12), autor: Paulina Szewioła, Bożena Wiktorowska, oprac.: GR

Znana jest wysokość ostatniego czynnika umożliwiającego ustalenie faktycznej wysokości waloryzacji świadczeń. GUS podał wartość realnego wskaźnika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2018 r. w stosunku do roku poprzedniego – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
W konsekwencji wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. wyniesie 2,86 proc. Wynika to z tego, że średnioroczna inflacja w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów wyniosła 1,8 proc. w 2018 r., a realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia 5,3 proc. (w waloryzacji uwzględniane jest 20 proc. z tej liczby, czyli 1,06 proc.). Przy ogłaszaniu tego ostatniego elementu GUS zaliczył jednak falstart, podając na początku wartość niższą, bo 5,1 proc.

Emeryci i renciści muszą pamiętać, że w tym roku przy obliczaniu wysokości ich świadczeń zastosowany zostanie mechanizm mieszany.

– Gwarantowana kwota podwyżki to 70 zł. Wskaźnik procentowy będzie natomiast stosowany tylko wtedy, gdy daje on waloryzację wyższą od tej kwoty – wyjaśnia Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Ekspert zwraca jednocześnie uwagę, że wskaźnik waloryzacji jest niższy, niż prognozował rząd. Stracą na tym osoby otrzymujące emerytury powyżej 2200 zł brutto. Przekłada się to również na oszczędność dla budżetu państwa, który nie wyda pełnej planowanej kwoty dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na pokrycie wyższych wydatków na świadczenia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 lutego 2019 r.
dodano: 2019-02-12 10:25Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.