.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Będzie 500+ bez alimentów na drugie i kolejne dzieci

Dziennik Gazeta Prawna (2019-02-18), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Samotni rodzice będą musieli przedstawiać dokumenty potwierdzające posiadanie alimentów tylko w przypadku wnioskowania o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Taką zmianę przepisów zapowiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jest ona związana z głośnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 18 września 2018 r. (sygn. akt I SA/Wa 601/18). Dotyczył on obowiązującego od sierpnia 2017 r. wymogu, aby samotny rodzic przy ubieganiu się o 500 zł na dziecko dysponował tytułem wykonawczym – pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd – w sprawie ustalenia alimentów na tego potomka. Tymczasem sąd stwierdził w tym orzeczeniu, że ten warunek ma zastosowanie jedynie wtedy, gdy samotny rodzic wnioskuje o 500 zł na pierwszego potomka w rodzinie. Natomiast nie ma on znaczenia, gdy taka osoba ubiega się o świadczenie na drugie i kolejne dzieci, bo wtedy przysługuje ono bez jakichkolwiek dodatkowych kryteriów.

Niedługo po tym wyroku do samorządów trafiło pismo z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w którym wskazywano, że wyrok oraz zawarta w jego uzasadnieniu teza, stoi w sprzeczności z jednoznacznym brzmieniem art. 8 ust. 2 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2134 ze zm.). Konieczność posiadania alimentów jest zaś niezależna od tego, czy świadczenie ma być przyznane na pierwsze czy kolejne dzieci. I chociaż wielu ekspertów wskazywało, że taki warunek nie znajduje racjonalnego uzasadnienia, a przepisy powinny być zmienione, to ministerstwo trwało przy swoim stanowisku. Teraz jednak resort zmienił zdanie w tej kwestii i zamierza znowelizować przepisy w taki sposób, żeby alimenty nie były wymagane, jeśli wniosek dotyczy drugich i następnych małoletnich.

Przygotowywana przez MRPiPS nowelizacja przepisów przewiduje też inne poza art. 8 ust. 2 zmiany w ustawie. Podwyższone zostanie bowiem również kryterium dochodowe, które trzeba spełnić przy wnioskowaniu o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko w rodzinie. Obecnie wynosi ono 800 zł na jednego jej członka lub 1200 zł, gdy wychowuje się w niej niepełnosprawny potomek. Próg wymaga podwyższenia z uwagi na wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w bieżącym roku. Bez jego odmrożenia osoby mające taką właśnie pensję przy składaniu wniosków o 500+ na okres świadczeniowy rozpoczynający się 1 października 2020 r. zostałyby pozbawione wsparcia z rządowego programu.

Kolejna modyfikacja, która czeka rodziców, to wprowadzenie szczególnego terminu na składanie dokumentów o świadczenie wychowawcze w przypadku nowo narodzonego dziecka. Co do zasady jest tak, że 500+ jest przyznawane od dnia przyjścia na świat potomka, o ile rodzic w tym miesiącu złoży wniosek. Jeśli jednak dziecko urodzi się np. 18 lutego, a wniosek wpłynie do gminy w marcu, to wtedy wsparcie przysługuje od marca. Natomiast po planowanej zmianie przepisów świeżo upieczeni rodzice mają mieć trzy miesiące na dopełnienie formalności. Podobne rozwiązanie obowiązuje przy ubieganiu się o świadczenie rodzicielskie, czyli 1000 zł miesięcznego wsparcia dla matek, które po przyjściu na świat dziecka nie mają prawa do zasiłku z ZUS. Zgodnie z art. 24 ust. 9 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.) świadczenie rodzicielskie należy się od miesiąca urodzenia dziecka, jeśli wniosek o jego przyznanie zostanie złożony w ciągu trzech miesięcy od jego narodzin.

Wreszcie w ustawie ma znaleźć się też nowa regulacja pozwalająca zachować ciągłość pobierania świadczenia wychowawczego w przypadku śmierci rodzica, któremu te przyznano. Problem ten był ostatnio opisywany w wystąpieniu dr Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich, skierowanym do MRPiPS.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 lutego 2019 r.
dodano: 2019-02-18 10:12Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.