.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Ile trwa maksymalny okres, przez jaki można opłacać dobrowolnie składki emerytalno-rentowe

Dziennik Gazeta Prawna (2019-02-28), autor: Joanna Śliwińska, oprac.: GR

Zostało mi kilka lat do wieku emerytalnego, ale obecnie nie pracuję. Wiem, że po 20 latach ubezpieczenia w ZUS można liczyć na emeryturę minimalną, ale ja mam tylko 16 lat stażu. Czy mogę dobrowolnie opłacać składki przez najbliższe cztery lata, aby mieć wymagany staż? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej
 
Tak – odpowiada ekspertka współpracująca z DGP. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zezwala na dobrowolne ubezpieczenie społeczne (emerytalne i rentowe). W takiej sytuacji nie jest jednak możliwe opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe – to logiczne, bo te rodzaje ubezpieczeń mają na celu zapewnienie ubezpieczonemu środków utrzymania w sytuacji, gdy nie może wykonywać pracy z powodu choroby lub wypadku. Skoro więc dana osoba nie pracuje, nie może być mowy o wyrównywaniu jej utraconego zarobku.

Długość dobrowolnego ubezpieczenia emerytalno-rentowego nie jest limitowana. Teoretycznie można je opłacać nawet przez kilkadziesiąt lat. Trzeba jednak zauważyć, że jeśli ten okres przekroczy 10 lat, to zasada podwyższania świadczeń do minimalnej, gwarantowanej wysokości nie będzie miała zastosowania. Przypomnijmy, że jeśli staż ubezpieczeniowy ubezpieczonego wynosi 20 lat (kobiety) albo 25 (mężczyźni), to bez względu na stan konta w ZUS nie może on otrzymać świadczenia niższego niż minimalne. Jeśli więc długość dobrowolnego ubezpieczenia przekroczy 10 lat, świadczenie nie zostanie podwyższone, a będzie wypłacane dokładnie w takiej wysokości, jak wynika to ze stanu konta w ZUS.

W opisywanej jednak sytuacji ubezpieczonej brakuje zaledwie czterech lat do osiągnięcia 20-letniego stażu ubezpieczeniowego. Jeśli przez ten czas będzie opłacała składki dobrowolnie, ZUS podwyższy jej świadczenie do gwarantowanej kwoty.

Warto przypomnieć, że z dobrowolnych ubezpieczeń nie może skorzystać dowolna osoba, ale tylko taka, która:

- mieszka w Polsce

albo

- nie mieszka w Polsce, ale była wcześniej objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi w Polsce

albo

- nie mieszka w Polsce, ale mają do niej zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Podstawą wymiaru dobrowolnej składki jest minimalne wynagrodzenie. Osoba chcąca podlegać ubezpieczeniom dobrowolnie musi zgłosić się do ZUS, składając odpowiedni formularz.

Trzeba pamiętać, że dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe nie zapewnia ubezpieczenia zdrowotnego, a więc prawa do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. Aby je mieć, można zostać zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego np. przez ubezpieczonego członka rodziny, urząd pracy (w przypadku osób ze statusem bezrobotnych) lub podpisać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 lutego 2019 r.
dodano: 2019-03-01 10:11Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.