.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Skan oferty jednak ważny w elektronicznym przetargu

Dziennik Gazeta Prawna (2019-03-07), autor: Sławomir Wikariak, oprac.: GR

W najnowszym wyroku Krajowa Izba Odwoławcza (wyrok z 4 marca 2019 r., sygn. akt KIO 277/19) uznała, że zeskanowana do pliku papierowa oferta jest jednak zgodna z przepisami – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
To w tej chwili najpilniejszy do rozwiązania problem prawny związany z elektronizacją zamówień. Firmy startujące w przetargach tracą szanse na kontrakty, bo ich oferty są uznawane za niezgodne z nowymi przepisami. Chodzi o to, że są one najpierw drukowane, własnoręcznie podpisywane, a dopiero później skanowane do pliku PDF. Choć zgodnie z wymogami opatruje się je e-podpisami, część zamawiających odrzuca je, uznając za kopie, a nie oryginał. Zgodnie z tą interpretacją oryginałem jest papierowa, własnoręcznie podpisana oferta, a skan opatrzony e-podpisem stanowi elektroniczną kopię. Kopii oferty zaś składać nie wolno.

Krajowa Izba Odwoławcza jest podzielona w ocenie – część składów uznaje, że przepis pozwala na składanie skanu papierowej oferty, byle był opatrzony e-podpisem (np. wyrok z 8 lutego 2019 r., sygn. akt KIO 119/19), część zaś, że skan jest niedopuszczalny (np. wyrok z 13 lutego 2019 r., sygn. akt KIO 169/19).

Teraz zapadło kolejne orzeczenie uznające dopuszczalność skanów. Sprawa jest interesująca, bo pojawiła się w niej nowa argumentacja prawna.

– Udało nam się przekonać skład orzekający, że papierowa oferta, choć podpisana własnoręcznie przez osobę uprawnioną do jej złożenia, w istocie nie była żadną ofertą. Na tym etapie nie doszło bowiem jeszcze do wyjawienia i złożenia oświadczenia woli o chęci zawarcia umowy. Po raz pierwszy wykonawca ujawnił swą wolę, podpisując plik PDF ze skanem oferty podpisem elektronicznym – mówi Ewa Mirska, adwokat z kancelarii Seewald Attorneys, która reprezentowała spółkę Energoterm przed KIO.

Oferta spółki została odrzucona właśnie dlatego, że była skanem papierowych, podpisanych własnoręcznie dokumentów. KIO uznała, że nie stanowiły one oferty. Był nią dopiero plik opatrzony elektronicznym podpisem kwalifikowanym.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 marca 2019 r.
dodano: 2019-03-08 10:40Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.