Wynajem trzech lokali nie zawsze w ramach firmy

Dziennik Gazeta Prawna (2019-03-11), autor: Patrycja Dudek , oprac.: GR

mar 11, 2019
Od dochodu z udostępniania dwóch apartamentów w miejscowościach letniskowych i jednego mieszkania w mieście można płacić ryczałt ewidencjonowany – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Kobiety nieprowadząca działalności gospodarczej we wniosku o interpretację podała, że ma mieszkanie oraz dwa apartamenty w kompleksach hotelowych. Wszystkie wynajmuje od kilku lat. Mieszkanie zostało wynajęte na cel mieszkaniowy, przy czym umowa została zawarta na rok, a po upływie tego czasu ma zostać przedłużona na czas nieokreślony.
Wynajem apartamentów został natomiast zlecony zewnętrznym podmiotom. Podatniczka w ogóle się w niego nie angażowała, czerpała jedynie zyski.
Podkreśliła, że mieszkanie nabyła z myślą o dzieciach – miałyby w przyszłości w nim zamieszkać. Natomiast apartamenty – jeden w Kołobrzegu, a drugi w Ostródzie – kupiła po to, by w wolnym czasie z nich korzystać wraz z rodziną.
Podkreśliła, że oba te lokale są obciążone hipoteką i pieniądze z ich najmu przeznacza na spłatę kredytu. Tłumaczyła, że nie stać jej na to, żeby stały puste w czasie, gdy sama z nich nie korzysta.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że kobieta prowadzi działalność gospodarczą (sygn. interpretacji 0114-KDIP3-1.4011.416.2017.2.KS1). Zwrócił uwagę na rozmiar inwestycji i wysokość czerpanych z tego tytułu zysków. Nie przekonała go konieczność spłacania przez podatniczkę kredytu. Stwierdził, że zaciągając go, musiała się liczyć z obowiązkiem spłaty.
Interpretację tę uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (wyrok z 7 marca 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 1257/18. Zwrócił uwagę na to, że mieszkania zostały nabyte dla prywatnych celów rodziny.
– Uzyskiwanie tymczasowych przychodów z najmu, w czasie gdy podatniczka nie korzysta z lokali nabytych na cele osobiste, nie może zostać potraktowane jak działalność gospodarcza – stwierdziła sędzia Honorata Łopianowska.
Wyrok jest nieprawomocny.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 marca 2019 r.