.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Menedżer ujawniony w KRS nie zawsze odpowie za długi spółki

Dziennik Gazeta Prawna (2019-03-12), autor: Patryk Słowik, oprac.: GR

Odpowiedzialny zgodnie z art. 299 k.s.h. jest faktyczny zarządca spółki. Sam fakt, że ktoś był wskazany jako członek zarządu w Krajowym Rejestrze Sądowym, to za mało do przypisania mu odpowiedzialności – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółka z o.o. nie zapłaciła drugiej spółce za materiały budowlane. Chodziło o ponad 50 tys. zł. Jako że egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna, wierzyciel postanowił odzyskać pieniądze od członków zarządu dłużniczki. Taka możliwość wynika z art. 299 par. 1 k.s.h. (”Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania„).

Sąd pierwszej instancji powództwo uwzględnił. Ale już sąd drugiej instancji orzekł inaczej w stosunku do jednego z menedżerów. A to dlatego, że wierzytelność powstała pod koniec 2009 r. Mężczyzna zaś, jak wynikało z uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, przestał być prezesem spółki dłużniczki już w styczniu 2009 r. Sęk w tym, że informacja ta nie została przekazana przez spółkę do Krajowego Rejestru Sądowego. Dopiero wskutek jednej z kolejnych uchwał, podjętej już w 2010 r., został on wykreślony jako zarządca spółki.

Powstała zatem sytuacja, w której najpierw prezes zarządu dłużniczki został odwołany, następnie zostało zaciągnięte zobowiązanie, które nie doczekało się realizacji, by jeszcze później wskazany menedżer został wykreślony z rejestru jako osoba odpowiedzialna za losy spółki. I z tym przypadkiem – wskutek skargi kasacyjnej powodowej spółki – musiał zmierzyć się Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy (wyrok z 8 marca 2019 r., sygn. akt III CSK 96/17) postanowił oddalić skargę. Sędzia Agnieszka Piotrowska w ustnych motywach orzeczenia wyjaśniła, że wpis określonej osoby do rejestru nie przesądza jeszcze o możliwości przypisania jej odpowiedzialności na podstawie art. 299 k.s.h. Aby o niej można było mówić, postępowanie musi toczyć się wobec osoby faktycznie pełniącej swą funkcję i mającej w chwili powstania wierzytelności wpływ na to, że do zaciągnięcia długu doszło.

– Nie bez powodu przepis art. 299 k.s.h. dotyczy faktycznych zarządców spółki, co jest wyrażone poprzez wskazanie przez ustawodawcę jako odpowiedzialnych członków zarządu, a nie osób wpisanych do rejestru – wskazała sędzia Piotrowska.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 marca 2019 r.
dodano: 2019-03-12 10:35Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.