.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Delikatne luzowanie obrotu ziemią rolną

(2019-03-13), autor: Emilia Świętochowska, oprac.: GR

Osoby, które nie zajmują się zawodowo rolnictwem, będą mogły kupić do 1 ha ziemi na wsi. Obecnie limit ten wynosi 0,3 ha. Rząd przyjął projekt nowelizacji przepisów o handlu gruntami rolnymi, która nieco złagodzi dotychczasowe restrykcje – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Nowe przepisy odblokują obrót działkami rolnymi położonymi w granicach administracyjnych miast, a także rozszerzą grono osób bliskich, którym rolnik indywidualny będzie mógł łatwo zbyć swoją nieruchomość. Wśród nich znajdą się rodzeństwo rodziców i pasierb.

Bez konieczności występowania o zgodę dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będzie można nabyć ziemię rolną m.in. w toku postępowania egzekucyjnego i upadłościowego, w wyniku zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego po rozwodzie oraz działu spadku, a także na skutek podziału, przekształcenia bądź łączenia spółek.

Kolejna zmiana to skrócenie o połowę okresu, przez który nabywca nieruchomości rolnej będzie zobowiązany prowadzić gospodarstwo rolne (z 10 lat do pięciu lat). Zrezygnowano także z wymogu, aby potencjalny właściciel ziemi, ubiegający się o zgodę dyrektora KOWR, dawał rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej.

Sposób wykazania tej okoliczności w praktyce wywoływał dotąd sporo wątpliwości. Dlatego po nowelizacji wystarczy zobowiązanie nabywcy do zajmowania się rolnictwem oraz opinia właściwego wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego.

Co więcej, zgodnie z projektem zezwolenie na sprzedaż działki rolnej przed upływem ustawowych pięciu lat będzie wydawane przez szefa KOWR w formie decyzji administracyjnej, a nie jak do tej pory przez sąd.

Nowelizacja ma też ułatwić nabywcom ziemi wykazywanie, że osobiście prowadzą gospodarstwo. Obecnie muszą zwrócić się w tym celu o specjalne poświadczenie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Projekt przewiduje, że wystarczające będzie złożenie przez nabywcę oświadczenia o osobistym prowadzeniu gospodarstwa.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 marca 2019 r.
dodano: 2019-03-13 10:29Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.