.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy opłaty za udostępnianie informacji publicznej są opodatkowane VAT

Dziennik Gazeta Prawna (2019-03-19), autor: Tomasz Krywan, oprac.: GR

Spółka komunalna pobiera opłaty za udostępnianie informacji publicznej. Czy powinna przy tym naliczać VAT? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Wyłączenie obejmuje również niektóre czynności dokonywane przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym powiaty. Czynności, które nie podlegają opodatkowaniu VAT, w konsekwencji nie uprawniają do odliczania VAT.

Powyższe wyłączenie dotyczy niekiedy również czynności wykonywanych przez spółki. Jak czytamy w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 czerwca 2017 r. (sygn. akt I FSK 1117/15), ”spółka komunalna działająca w ramach powierzonych jej zadań organu władzy publicznej nie jest podatnikiem VAT. Spółka prawa handlowego, w której jedynym udziałowcem jest gmina, dokonując na podstawie uchwały Rady Miasta, której legalność potwierdził w prawomocnym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny, czynności zmierzających do załatwienia indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej, działa jako podmiot prawa publicznego w rozumieniu art. 13 ust. 1 dyrektywy 112, tak jak organ władzy publicznej„.

W świetle powyższego uważam, że ze względu na brzmienie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT opodatkowaniu VAT nie podlegają opłaty za udostępnienie informacji publicznej pobierane nie tylko przez organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego, lecz także przez wszystkie zobowiązane do tego podmioty, gdyż zawsze działają one w charakterze podmiotu prawa publicznego. Taki pogląd potwierdza też interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 września 2012 r., nr IPPP3/443-683/12-2/IG.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 marca 2019 r.
dodano: 2019-03-19 10:25







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.