.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Koszty portalu aukcyjnego nie wchodzą do marży

Dziennik Gazeta Prawna (2019-03-20), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Opłaty, które handlujący używanymi autami płaci innemu podmiotowi niż sprzedawca, nie mogą być traktowane jak cena nabycia pojazdu – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Firma obracającą samochodami używanymi, kupowała je na portalach aukcyjnych. Z fiskusem rozliczała się w ramach procedury VAT-marża, czyli płaciła podatek tylko od różnicy pomiędzy kwotą sprzedaży auta a kwotą jego nabycia (netto).

Po jednej z wygranych aukcji firma otrzymała trzy faktury: pierwsza dotyczyła zakupu auta, druga kosztów administracyjnych portalu aukcyjnego, trzecia dodatkowych usług związanych z pojazdem.

Firma sądziła, że wszystkie te koszty może potraktować jak cenę nabycia samochodu dla potrzeb wyliczenia marży. Wskutek tego, im wyższe byłyby te koszty, tym mniejsze prawdopodobieństwo zapłaty VAT od późniejszej sprzedaży samochodu. W skrajnym przypadku marża mogłaby się okazać ujemna. Firma argumentowała jednak, że kwotą nabycia auta jest nie tylko cena zapłacona dostawcy, ale także wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem.

Innego zdania był dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 5 marca 2019 r., nr 0111-KDIB3-3.4012.379.2018.3.JS). Wyjaśnił, że kwota nabycia używanego auta faktycznie obejmuje wszystkie koszty związane z transakcją, ale tylko pod warunkiem, że kupujący ponosi ich ciężar, płacąc dostawcy. Nie dotyczy to więc kwot, które trafią do innego podmiotu niż sprzedawca, np. do portalu aukcyjnego.

Zdaniem dyrektora KIS nie ma przy tym znaczenia, że wszystkie opłaty trafią na ten sam rachunek bankowy, a dokumenty będą wystawione z tą samą datą.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 20 marca 2019 r.
dodano: 2019-03-20 10:13Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.