.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Przeprowadzka bez wpływu na ciągłość 500+

Dziennik Gazeta Prawna (2019-03-21), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Jeśli rodzic otrzymujący 500 zł na dziecko zamieszka w innej gminie, nie będzie musiał ponownie składać wniosku o przyznanie świadczenia w nowym miejscu pobytu – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Postępowanie w takich sytuacjach ułatwi zmiana przepisów przewidziana w art. 1 pkt 16 projekcie nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2134 ze zm.). Zakłada ona, że w przypadku, gdy gmina, w której rodzic złożył wniosek o przyznanie 500+, uzyska informację o tym, że zmienił miejsce zamieszkania, to będzie miała obowiązek przekazania go razem z dokumentami do drugiego samorządu. Również w sytuacji, gdy świadczenie wychowawcze zostanie już przyznane, a gmina, która dotychczas wypłacała pieniądze na dzieci, dowie się o przeprowadzce rodzica na teren innego samorządu, przekaże mu decyzję lub informację o ustaleniu prawa do wsparcia wraz z aktami sprawy. Wtedy gmina właściwa ze względu na nowe miejsce zamieszkania będzie realizować dalsze wypłaty 500+ bez konieczności wydawania nowej decyzji lub informacji. Ponadto będzie miała prawo m.in. do uchylenia prawa do 500 zł na dziecko czy dochodzenia świadczeń nienależnie pobranych, jeżeli ulegnie zmianie sytuacja rodziny mająca wpływ na uzyskiwanie pieniędzy z rządowego programu.

Niektóre samorządy, z których wyprowadzał się rodzic, uchylały bowiem decyzję przyznającą świadczenie i zwracały mu dokumenty, aby złożył je ponownie w nowej gminie zamieszkania. Taka praktyka była jednak kwestionowana przez organy odwoławcze. Co więcej, czasami skutkowała też przerwą w otrzymywaniu świadczenia wychowawczego, jeśli rodzic zbyt późno złożył wniosek w nowym miejscu pobytu. Po wejściu nowelizacji w życie w takich okolicznościach kontynuacja wypłat będzie zapewniona.

Ponadto w projekcie doprecyzowane zostały przepisy dotyczące nienależnie pobranych pieniędzy – będą one mogły być potrącane ze świadczenia z programu „Dobry start” oraz ze świadczenia wychowawczego. Wskazano, że wsparcie należy się, gdy dziecko wspólnie zamieszkuje i znajduje się na utrzymaniu odpowiednio matki, ojca lub opiekuna faktycznego.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 marca 2019 r.
dodano: 2019-03-21 10:47Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.