.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Dług spółki sprzedany, zabezpieczenie pozostaje

Dziennik Gazeta Prawna (2019-04-02), autor: Michał Culepa, oprac.: GR

Hipoteka na użytkowaniu wieczystym pozostaje w mocy nawet gdy prawo to zostanie sprzedane osobie trzeciej, a pierwotny użytkownik pozbędzie się również długu – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych udzielił pożyczki na kwotę 1,3 mln zł spółce O. Pożyczka ta została zabezpieczona hipoteką na nieruchomości, którą spółka miała w użytkowaniu wieczystym. Hipotekę wpisano też do księgi wieczystej.

Obciążone tak prawo użytkowania wieczystego spółka sprzedała 3 lata później Lechowi S.

Spółka początkowo spłacała pożyczkę, ale rychło pojawiły się problemy finansowe. Na tyle poważne, że doprowadziły firmę na skraj bankructwa. Niespłacony dług narastał, ale w 2005 r. zobowiązania spółki przejęła osoba fizyczna – Urszula F. Jednak i ona, mimo zawarcia ugody z PFRON, nadal nie wnosiła terminowo rat. Ostatecznie fundusz skierował sprawę do sądu i uzyskał wyrok zasądzający od pani F. należności z tytułu niespłaconej pożyczki.

Gdy o całej sprawie dowiedział się aktualny użytkownik wieczysty nieruchomości po spółce – Lech S., natychmiast złożył w sądzie wieczystoksięgowym wniosek o wykreślenie hipoteki. Twierdził, że doszło do wygaśnięcia jej wskutek przejęcia długu spółki O. przez Urszulę F. Zdaniem pana S., w chwili przejęcia długu posiadał on już status osoby trzeciej w stosunku tak do pani F., jak do PFRON-u (z którym żadnych umów nie zawierał ani nie był jego dłużnikiem), a ponadto nie wyraził zgody na dalsze trwanie zabezpieczenia.

Sąd I instancji nie przychylił się do wniosku Lecha P. i oddalił powództwo. Zgodnie bowiem z art. 525 k.c. jeżeli wierzytelność była zabezpieczona poręczeniem lub ograniczonym prawem rzeczowym ustanowionym przez osobę trzecią, poręczenie lub ograniczone prawo rzeczowe wygasa z chwilą przejęcia długu, chyba że poręczyciel lub osoba trzecia wyrazi zgodę na dalsze trwanie zabezpieczenia. Rzecz w tym, że to nie Lech P. był osobą ustanawiającą zabezpieczenie hipoteczne. Nabył on jedynie obciążoną już wcześniej nieruchomość od spółki O., która była zarówno dłużnikiem osobistym (w związku z umową pożyczki), jak i hipotecznym dla PFRON-u.

Mimo to rozpoznający apelację Sąd Okręgowy w P. postanowił zadać Sądowi Najwyższemu pytanie prawne: czy ograniczone prawo rzeczowe (hipoteka) ustanowione przez dłużnika, będącego użytkownikiem wieczystym nieruchomości, na zabezpieczenie wierzytelności wygasa w przypadku gdy dochodzi następnie do przejęcia długu, a w chwili tego przejęcia użytkownikiem wieczystym obciążonej nieruchomości jest już inna osoba, która nie wyraża zgody na dalsze trwania zabezpieczenia?

SN (uchwała z 28 marca 2019 r., sygn. akt III CZP 90/18) obradując w składzie trzech sędziów udzielił odpowiedzi negatywnej. Uznał, że hipoteka ustanowiona przez dłużnika na użytkowaniu wieczystym nie wygasa z chwilą przejęcia długu, gdy użytkowanie wieczyste zostało zbyte na rzecz osoby trzeciej. Tym samym – jak wynika z uchwały – wszelkie dalsze czynności dłużnika, dotyczące np. zbycia lub cesji zadłużenia na inną osobę lub podmiot, nie mają wpływu na zabezpieczenie. Ten, kto kupił nieruchomość z obciążoną hipoteką, nadal będzie odpowiedzialny przed wierzycielem hipotecznym.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 2 kwietnia 2019 r.
dodano: 2019-04-02 10:40Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.