.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Firmowy najem wyklucza prywatną sprzedaż

Dziennik Gazeta Prawna (2019-04-15), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Kto rozliczał dochód z najmu w ramach działalności gospodarczej, ten nie sprzeda od razu nieruchomości bez podatku – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Kobieta nie zamierzała czekać ze sprzedażą, ale też nie wprowadziła nieruchomości do ewidencji środków trwałych swojej firmy.

We wniosku o interpretację poinformowała, że dostała nieruchomość w darowiźnie od ojca. Chodziło o grunt z kilkoma budynkami i garażem. Kobieta nabyła je do majątku prywatnego. Postanowiła jednak wynajmować nieruchomość spółce z o.o.

Sama prowadziła już własną firmę i choć zajmowała się reklamą, to postanowiła rozliczać przychody z najmu w ramach działalności gospodarczej. Tuż po zakończeniu umowy najmu sprzedała nieruchomość dotychczasowemu najemcy.

Sądziła, że pieniądze ze sprzedaży będą zwolnione z podatku dochodowego, bo – jak przekonywała – sprzedała nieruchomość jako osoba fizyczna, a nie w ramach firmy. Tłumaczyła, że nabyła ją do majątku prywatnego, nie wprowadziła jej do ewidencji środków trwałych. Była przekonana, że rozliczanie przychodów z najmu w ramach działalności gospodarczej nie ma tu żadnego znaczenia.

Co prawda od nabycia (darowizny) nie minęło jeszcze 5 lat, ale podatniczka zamierzała skorzystać z ulgi mieszkaniowej (art. 21 ust. 1 pkt. 131 ustawy o PIT).

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził jednak, że podatniczka powinna rozliczyć dochód ze sprzedaży jak z działalności gospodarczej. Dodał, że brak ujęcia nieruchomości w ewidencji środków trwałych nie przesądza sprawy, bo art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT mówi o środkach trwałych podlegających ujęciu, a nie o ujętych.

Dla podatniczki było to stanowisko niekorzystne nie tylko dlatego, że musiała zapłacić PIT, ale też dlatego że podatek byłby należny niemal od całego przychodu, bo kobieta nie poniosła kosztów przy nabyciu (dostała darowiznę).

Rację przyznały fiskusowi sądy. WSA w Poznaniu zwrócił uwagę na to, że podatniczka sama postanowiła wystawiać faktury i rozliczać najem w ramach działalności gospodarczej. Nic nie stało na przeszkodzie, by wybrała inne źródło – przychody z najmu (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT). Wówczas nieruchomość nie byłaby związana z działalnością gospodarczą.

WSA zgodził się z fiskusem również co do tego, że nieujęcie składnika majątku w ewidencji środków trwałych nie oznacza, że nieruchomość pozostaje składnikiem majątku osobistego.

Niekorzystnie dla podatniczki orzekł też Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 9 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 1165/17).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 15 kwietnia 2019 r.
dodano: 2019-04-15 10:25Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.