.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zarządca sukcesyjny może odpowiedzieć za powstałą szkodę

Dziennik Gazeta Prawna (2019-04-23), autor: Agata Okorowska, oprac.: GR

Po rozpoczęciu pełnienia funkcji zarządca sukcesyjny przejmuje zarząd nad prowadzoną wcześniej przez zmarłego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą. Jakie spoczywają na zarządcy najważniejsze obowiązki i jaką ponosi on odpowiedzialność? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - zarządca musi dokonać spisu składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 28 ustawy o zarządzie sukcesyjnym, ustanowiony zarządca niezwłocznie sporządza i składa przed notariuszem wykaz inwentarza przedsiębiorstwa w spadku. Poza elementami formalnymi takimi jak dane zmarłego przedsiębiorcy, wykaz powinien obejmować wszystkie składniki majątkowe, materialne i niematerialne, służące do wykonywania działalności gospodarczej, należące do danej firmy (nieruchomości, wyposażenie biura, narzędzia, maszyny, materiały, zapasy, prawa majątkowe, patenty itp.). Nie ma przy tym znaczenia, czy możliwe jest wyodrębnienie kilku niezależnych przedsiębiorstw, ani czy współwłaścicielem jest małżonek przedsiębiorcy. Bez względu na rodzaj „ustroju majątkowego” łączącego zmarłego z jego małżonkiem, w skład spadku wchodzi całe przedsiębiorstwo, a nie tylko udział w nim przysługujący zmarłemu.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku współwłasności z innymi osobami. W takim przypadku do spadku wchodzą jedynie prawa przysługujące zmarłemu w przedsiębiorstwie. Zarządca w wykazie inwentarza wskazuje wartość składników materialnych i niematerialnych według stanu i cen z chwili otwarcia spadku, a także długi spadkowe i ich wysokość.

Przy wykonywaniu tego obowiązku trzeba odpowiednio stosować przepisy kodeksu cywilnego o wykazie inwentarza w spadku. Zarządca powinien dochować należytej staranności przy ujawnianiu przedmiotów w treści wykazu. Przepisy ustawy o zarządzie sukcesyjnym nie przewidują wprost sankcji za niesporządzenie bądź nieterminowe sporządzenie wykazu inwentarza. Ewentualna odpowiedzialność zarządcy sukcesyjnego może jednak powstać w związku z wyrządzoną przez niego, na skutek nieprawidłowego zrealizowania obowiązków, szkody w przedsiębiorstwie w spadku.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 kwietnia 2019 r.
dodano: 2019-04-23 10:24Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.