.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Dlaczego trzeba oskładkować wynikające z ugody sądowej należności za nadgodziny

Dziennik Gazeta Prawna (2019-04-25), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Jestem kierownikiem kadr w spółce budowlanej. Ostatnio przed sądem pracy podpisaliśmy ugodę z byłym pracownikiem, na mocy której mamy mu wypłacić należność za nadgodziny (ok. 4 tys. zł). Czy trzeba ją oskładkować? – pyta czytelnik Dziennik Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy z wyłączeniem przychodów wymienionych w par. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W par. 1 rozporządzenia wskazano, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. W sytuacji gdy określony składnik wynagrodzenia stanowi przychód wynikający ze stosunku pracy, to wówczas istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Jest tak tylko wtedy, gdy dany przychód nie korzysta z katalogu ustawowych wyłączeń zawartych w par. 2 rozporządzenia.

Co istotne, wskazany wyżej akt wykonawczy nie zawiera wyłączeń dotyczących odszkodowania za pracę w godzinach nadliczbowych. Warto odnotować fragment z uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 9 sierpnia 2017 r., sygn. akt XIII U 459/17, w którym wskazano, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi m.in. wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Zatem wnioskować należy, że świadczenie wypłacane byłemu pracownikowi za godziny nadliczbowe, mimo że przyznane na podstawie ugody sądowej, powinno podlegać oskładkowaniu. Taki pogląd zaprezentował również ZUS w interpretacji z 15 lutego 2016 r., znak DI/100000/43/1498/2015. Z uzasadnienia tego pisma wynika, że stanowisko wnioskodawcy, iż od wypłaconego pracownikowi na podstawie ugody sądowej odszkodowania za pracę w godzinach nadliczbowych należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne, uznać należy za prawidłowe.

Prowadzi to do wniosku, że także w opisywanym przypadku spółka powinna oskładkować wypłacaną byłemu pracownikowi należność.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 kwietnia 2019 r.
dodano: 2019-04-25 10:18Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.