.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

W jakich przypadkach zwolnienie może być wystawione wstecznie na ponad trzy dni

Dziennik Gazeta Prawna (2019-04-25), autor: Joanna Śliwińska, oprac.: GR

Niedawno zachorowałam, jednak kolejki w przychodni były tak duże, że nie mogłam dostać się do lekarza. Później był weekend, ostatecznie miałam wizytę dopiero w poniedziałek. Lekarz wystawił mi zwolnienie wstecznie tylko od piątku, mimo że chorowałam od środy. Powiedział mi, że skoro nie mam wyników badań, to nie ma podstaw do wystawienia zwolnienia wstecznie za okres dłuższy niż trzy dni. Czy miał rację? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - szczegółowe zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich wynikają z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim.

Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego albo konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny. W świetle rozporządzenia nie jest dopuszczalne wystawienie zaświadczenia jedynie „zaocznie”, a więc na podstawie jedynie wyników badań przedstawionych lekarzowi.

Z par. 7 ust. 1 wynika, że zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Wyjątkowo może być ono wystawione na okres rozpoczynający się po dniu badania, nie później jednak niż czwartego dnia, jeżeli:

- bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy;

- badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej czasowej niezdolności do pracy.

Zaświadczenie może być wystawione z datą początkową, która może być wcześniejsza od daty badania o maksymalnie trzy dni. To zasada ogólna.

Okres ten może być jeszcze dłuższy w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Kolejnym wyjątkiem od ogólnej reguły jest sytuacja, w której wyniki badania wykazują, że ubezpieczony niewątpliwie był już niezdolny do pracy nawet wcześniej niż trzy dni temu. W opisywanej sytuacji jednak lekarz odmówił skorzystania z tego przepisu i wystawił zaświadczenie o niezdolności tylko za trzy dni wstecz. Trzeba bowiem zauważyć, że wystawienie zaświadczenia od wcześniejszego okresu mogłoby zrodzić pytania po stronie ZUS. Lekarz musiałby udowadniać przed ZUS, że rzeczywiście stan chorej pozwalał przypuszczać, że była niezdolna do pracy już od środy (pięć dni wstecz), co w przypadku takiej choroby jak grypa mogłoby być niemożliwe. Zapewne chciał tego uniknąć. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 60 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wystawianiu zaświadczeń lekarskich, w szczególności gdy zaświadczenie lekarskie zostało wystawione:

- bez przeprowadzenia bezpośredniego badania ubezpieczonego,

- bez udokumentowania rozpoznania stanowiącego podstawę orzeczonej czasowej niezdolności do pracy,

ZUS może, w formie decyzji, cofnąć upoważnienie do wydawania zaświadczeń na okres nieprzekraczający 12 miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Przyczyną cofnięcia upoważnienia mogą być także nieprawidłowości dotyczące okresu, na jaki lekarz wystawiał zaświadczenia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 kwietnia 2019 r.
dodano: 2019-04-26 10:21







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.