.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Były wspólnik musi wezwać spółkę do wypłaty jego udziału

Dziennik Gazeta Prawna (2019-05-07), autor: Marcin Borkowski, oprac.: GR

Wspólnik ma prawo wypowiedzieć umowę spółki jawnej. Wówczas występującemu ze spółki wspólnikowi wypłaca się wartość jego udziału kapitałowego. Czy w obowiązujących przepisach określono termin, w którym powinna nastąpić taka wypłata? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - zobowiązanie spółki do wypłaty wartości udziału kapitałowego powstaje z chwilą sporządzenia bilansu. Powinien on uwzględniać wartość zbywczą majątku danej spółki. Spółka musi zapewnić należytą jakość bilansu oraz jego dokładność, rzetelność i kompletność. Jako dzień bilansowy należy przyjąć ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia. Zwrócił na to uwagę Sąd Najwyższy w wyroku z 14 czerwca 2018 r. (sygn. akt V CSK 514/17). Udział kapitałowy trzeba wypłacić w pieniądzach. Natomiast rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania powinny być zwrócone w naturze. Jeżeli udział kapitałowy występującego wspólnika przy rozliczeniu wykazuje wartość ujemną, to musi on wyrównać spółce przypadającą na niego brakującą wartość.

Z przepisów kodeksu spółek handlowych nie wynika termin, w którym – po wystąpieniu wspólnika – spółka ma obowiązek wypłacić mu wartość jego udziału kapitałowego. W takim przypadku odwołać się należy do unormowań kodeksu cywilnego. Postawienie w stan wymagalności wierzytelności wynikającej z tego zobowiązania następuje przez wezwanie. Oznacza to, że były wspólnik powinien wystąpić z wezwaniem do spółki o zapłatę wartości udziału kapitałowego.

Wspólnik występujący ze spółki uczestniczy ponadto w zysku i stracie ze spraw jeszcze niezakończonych. Nie ma on już jednak wpływu na ich prowadzenie. Ewentualne roszczenie o rozliczenie spraw niezakończonych pozostaje bez związku z roszczeniem o wypłatę wartości udziału kapitałowego. Może ono bowiem powstać dopiero z momentem uzyskania przez spółkę określonej korzyści (zysku) będącej wynikiem zdarzenia z okresu poprzedzającego wystąpienia wspólnika ze spółki. Aby go rozliczyć, wspólnik może żądać wyjaśnień, rachunków oraz podziału zysku i straty z końcem każdego roku obrotowego.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 maja 2019 r.
dodano: 2019-05-07 10:18Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.