.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zwolnienie tylko dla inwestycji na terenie strefy

Dziennik Gazeta Prawna (2019-05-13), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Budowa hali magazynowej i linii produkcyjnej na działce, która ma być dopiero przyłączona do specjalnej strefy ekonomicznej, nie jest kosztem kwalifikowanym objętym pomocą publiczną – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółka zamierzała wybudować halę magazynową oraz linię produkcyjną. Początkowo planowała, że powstaną one na terenie SSE. Problem polegał na tym, że jedyna dostępna na tym obszarze powierzchnia była oddzielona od zakładu rzeką. Spółka musiałaby więc ponieść dodatkowe wydatki na infrastrukturę.

Uznała, że lepiej będzie zrealizować inwestycję na terenie przylegającym do zakładu, ale nie objętym jeszcze granicami SSE. Od razu po zakupie tego terenu złożyła wniosek o objęcie go granicami strefy i oczekiwała na wydanie rozporządzenia zmieniającego. Proces legislacyjny przedłużał się jednak, a spółce zależało na jak najszybszej realizacji inwestycji.

Spytała więc fiskusa, czy jeśli zrealizuje inwestycję przed rozszerzeniem granic SSE, to poniesione przez nią wydatki zostaną uznane za wydatki kwalifikowane objęte pomocą publiczną.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że to niemożliwe. Wyjaśnił, że wydatki poniesione jeszcze przed przyłączeniem terenu do strefy nie będą kosztami kwalifikowanymi inwestycji. W przeciwnym razie wydzielenie terenu SSE nie miałoby żadnego znaczenia dla określenia wysokości zwolnienia z CIT. Inwestycja mogłaby być realizowana na jakimkolwiek obszarze przed objęciem terenu granicami specjalnej strefy ekonomicznej – zauważył organ.

Zgodziły się z nim sądy obu instancji. Zarówno WSA w Gorzowie Wielkopolskim, jak i NSA (wyrok z 10 maja 2019 r., sygn. akt II FSK 1726/17) podkreśliły, że istotną przesłanką zakwalifikowania wydatku do kosztów objętych pomocą publiczną jest poniesienie go na terenie strefy. Teren ten jest wyznaczony ściśle granicami SSE.

Sąd kasacyjny wypowiedział się również co do innych wariantów przedstawionych przez spółkę we wniosku o interpretację. Wyjaśnił, że spółka nie mogłaby liczyć na pomoc publiczną również wtedy, gdyby poniosła wydatki inwestycyjne przed objęciem terenu granicami SSE, nawet gdy oddanie środka trwałego do używania nastąpiłoby już po przyłączeniu działki do strefy.

Korzystnie natomiast NSA orzekł co do dwóch pozostałych wariantów zaprezentowanych przez spółkę. Zakładały one, że:

- poniesienie wydatku oraz oddanie środka trwałego do używania nastąpiłoby po objęciu terenu granicami strefy,

- poniesienie wydatku nastąpiłoby po objęciu terenu granicami SSE, a oddanie środka trwałego do używania przed jego objęciem.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 maja 2019 r.
dodano: 2019-05-13 10:40Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.