.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy błąd lekarza orzecznika uprawnia do żądania odsetek od ZUS

Dziennik Gazeta Prawna (2019-05-16), autor: Joanna Śliwińska, oprac.: GR

Złożyłam wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. ZUS mi jej odmówił, bo lekarz orzecznik i komisja uznali mnie za zdolnego do pracy. Zamierzam złożyć odwołanie. Czy mogę liczyć na odsetki w przypadku, gdyby sąd przyznał mi rentę? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - odsetki mogą być żądane na podstawie art. 85 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Na jego mocy, jeśli ZUS w terminach przewidzianych w przepisach nie ustalił prawa do świadczenia lub go nie wypłacił, jest zobowiązany do wypłaty odsetek. Nie dotyczy to przypadku, gdy opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które ZUS nie ponosi odpowiedzialności. Powstaje więc pytanie, czy błędne orzeczenie lekarskie może być uznane za okoliczność, za którą ZUS nie ponosi odpowiedzialności? Wypowiadał się na ten temat Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 21 listopada 2017 r., sygn. akt III AUa 207/17. Postępowanie dowodowe w rozpatrywanej sprawie wykazało, że organ rentowy popełnił błąd będący przyczyną wydania decyzji odmownej w sprawie renty z tytułu niezdolności do pracy i w efekcie powodujący opóźnienie w przyznaniu świadczenia. Odmienna niż biegłych sądowych ocena stanu zdrowia i zdolności do pracy ubezpieczonego w związku chorobą i nieuznanie jej przez członków komisji lekarskiej ZUS za przyczynę niezdolności do pracy jest błędem. Sąd podkreślił, że lekarz orzecznik i komisja lekarska dysponują bardzo szerokim wachlarzem narzędzi dających im możliwość prawidłowego ustalenia, czy i w jakim stopniu ubezpieczony jest niezdolny do pracy. Nieprawidłowe działanie tych organów jest okolicznością, za którą ZUS ponosi odpowiedzialność skutkującą koniecznością wypłaty odsetek, skoro jedynie z tej przyczyny doszło do opóźnienia w przyznaniu świadczenia. Jeśli więc okaże się, że orzeczenie lekarza i komisji było błędne, wnioskodawca ma prawo do odsetek.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 maja 2019 r.
dodano: 2019-05-16 10:27







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.