.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Za jaki miesiąc należy uwzględnić w raporcie premię wypłaconą po ustaniu zatrudnienia

Dziennik Gazeta Prawna (2019-05-16), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Były pracownik otrzymał decyzję ZUS z informacją, że składki na ubezpieczenie społeczne zostały przez naszą spółkę prawidłowo odprowadzone. Zamierza się odwołać, bo uważa, że skoro premia roczna była wypłacona w marcu tego roku, a stosunek pracy ustał z końcem 2018 r., to nie było podstaw do potrącenia składek. Kto ma rację? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - zgodnie z art. 13 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pracownicy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku. Z art. 18 ust. 1 wynika z kolei, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu ustawy o PIT uzyskany z tytułu zatrudnienia. Z powyższego wywieść należy, że przychód uzyskany w ramach stosunku pracy stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w miesiącu, w którym został wypłacony lub postawiony do dyspozycji pracownika (por. np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 9 grudnia 2016 r., sygn. akt III AUa 1214/16). W wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 21 kwietnia 2016 r., sygn. akt III AUa 1242/15, zaakcentowano zaś, że w dokumentach rozliczeniowych należność pracownika z tytułu stosunku pracy może być dla celów ubezpieczeniowych uwzględniona w podstawie wymiaru składek dopiero w miesiącu, w którym została wypłacona lub postawiona do dyspozycji pracownika. Podobna sytuacja była przedmiotem oceny Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, który 14 czerwca 2013 r. wydał wyrok w sprawie o sygn. akt VII U 1144/12. Były pracownik również uzyskał świadczenie pieniężne od byłego pracodawcy (premia motywacyjna), które zostało wypłacone kilka miesięcy już po ustaniu stosunku pracy i po wyrejestrowaniu z ubezpieczeń w ZUS. Sąd uznał za trafne stanowisko ZUS odmawiające zwrotu składek z tego tytułu. W uzasadnieniu wskazał m.in., że zgodnie z obowiązującymi przepisami kwota ta stanowiła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w miesiącu, w którym została wypłacona. Sąd Okręgowy stwierdził, że przychód stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie w miesiącu, w którym został wypłacony ubezpieczonej. W tej sytuacji nie ma znaczenia, że wypłata premii nastąpiła po ustaniu zatrudnienia. Sąd podkreślił, że płatnik, dokonując odprowadzenia składek na wypłaconej premii, postąpił prawidłowo. Taka interpretacja jest zgodna ze stanowiskiem Sądu Najwyższego zawartym w uchwale z 10 września 2009 r., sygn. akt i UZP 5/09, w którym wskazano m.in., że należność pracownika ze stosunku pracy może być dla celów ubezpieczeniowych uwzględniona w podstawie wymiaru składek dopiero w miesiącu, w którym została wypłacona lub postawiona do dyspozycji pracownika. Z dużym prawdopodobieństwem ewentualne odwołanie zostanie oddalone przez sąd okręgowy. Spółka jako pracodawca należycie wypełniła powinności wobec ZUS.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 maja 2019 r.
dodano: 2019-05-17 10:26







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.