.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy opiekun emeryta może pobierać jego emeryturę przed ustanowieniem opieki przez sąd

Dziennik Gazeta Prawna (2019-05-16), autor: Joanna Śliwińska, oprac.: GR

Mój dziadek, którym się opiekuję, choruje na demencję, a ostatnio jego stan znacznie się pogorszył. Chcę zostać jego opiekunem prawnym. To jednak potrwa. W tym czasie będę utrzymywać dziadka z własnych pieniędzy, bo nie mogę pobrać jego emerytury. Czy mogę przekonać ZUS, aby to mnie ją wypłacał? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - zgodnie z ogólnymi przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych świadczenia mogą być wypłacane jedynie do rąk emeryta lub na jego rachunek bankowy. Teoretycznie więc faktyczna opieka sprawowana nad emerytem nie ma znaczenia. Istnieje jednak art. 136b ustawy emerytalnej, zgodnie z którym, jeżeli z akt sprawy wynika konieczność ustanowienia dla osoby uprawnionej do emerytury lub renty opiekuna prawnego do czasu jego ustanowienia, świadczenia mogą być wypłacane osobie sprawującej faktyczną opiekę nad emerytem lub rencistą. Taką osobę trzeba jednak pouczyć o konieczności poinformowania organu rentowego o zajściu okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczenia albo wstrzymanie wypłaty świadczenia w całości lub w części oraz o obowiązku zwrotu świadczenia przez tę osobę, w przypadku gdy zostało pobrane nienależnie. Świadczenie jest wypłacane osobie sprawującej faktyczną opiekę na podstawie oświadczenia o sprawowaniu tej opieki, potwierdzonego przez organ, który z racji wykonywanych zadań posiada informacje dotyczące sprawowania tej opieki. Ustawa nie określa wprost, co to za organ. Można przyjąć, że jest to jednostka samorządu terytorialnego – ośrodek pomocy społecznej.

W opisywanej sytuacji należy więc wystąpić do ZUS o wypłatę świadczenia do rąk opiekuna.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 maja 2019 r.
dodano: 2019-05-17 11:01Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.