.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jeszcze dwa tygodnie na przekazanie 1 proc

Dziennik Gazeta Prawna (2019-05-16), autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR

Tylko do 31 maja podatnicy mogą zmienić lub dodać dane organizacji pożytku publicznego, chcąc przekazać jej 1 proc. swojego podatku – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Od 1 czerwca zmiany w tym zakresie nie będą możliwe. Ministerstwo Finansów poinformowało o tym we wczorajszym komunikacie. Odnosił się on tylko do osób, których zeznania roczne PIT-37 lub/i PIT-38 zostały wypełnione przez skarbówkę w ramach usługi „Twój e-PIT”.

Termin 31 maja br. dotyczy jednak również pozostałych podatników PIT, niezależnie od tego, w jaki sposób złożyli zeznanie za 2018 r.

Termin do końca maja wynika z art. 45c. ust. 1 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem naczelnik urzędu skarbowego przekazuje na rzecz OPP kwotę 1 proc. podatku należnego wynikającego z:

- zeznania podatkowego złożonego przed upływem terminu określonego na jego złożenie (czyli do 30 kwietnia), albo

- korekty zeznania, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego (czyli właśnie do końca maja).

Oznacza to, że obecnie przekazać 1 proc. mogą jeszcze ci, którzy złożyli w terminie zeznanie, a do końca miesiąca złożą do niego korektę i wskażą w niej wybraną organizację.

Jeżeli podatnik sam nie złożył zeznania PIT-37 lub 38, a jednocześnie nie odrzucił tego przygotowanego przez skarbówkę w ramach usługi „Twój e-PIT”, to uznaje się, że zeznanie zostało złożone z upływem 30 kwietnia. Można to sprawdzić, logując się do usługi i od razu złożyć korektę, wpisując wybraną OPP.

Automatyzmu w składaniu zeznań nie było natomiastw przypadku podatników rozliczających się na innych drukach, np. PIT-36 i PIT-36L. Jeżeli więc nie rozliczyli się oni w ustawowym terminie do 30 kwietnia i chcieliby teraz nadrobić tę zaległość, to nie mają już prawa przekazać 1 proc. swojego PIT wybranej organizacji.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 maja 2019 r.
dodano: 2019-05-17 11:14Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.