.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Sprzedaż po dzierżawie to biznes

Dziennik Gazeta Prawna (2019-06-17), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Kto dzierżawił grunt należący do majątku prywatnego, ten musi zapłacić VAT od późniejszego zbycia – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spór z fiskusem toczyli małżonkowie, którzy kupili grunty orne. Oboje pracowali na etacie i nigdy nie prowadzili działalności gospodarczej. Grunty wydzierżawili przedsiębiorcy rolnemu i czerpali zyski z dzierżawy.

Gdy zmienił się plan zagospodarowania przestrzennego, małżonkowie postanowili zbyć pod zabudowę wydzierżawiane dotychczas działki.

Sądzili, że nie zapłacą VAT od tej sprzedaży, bo – jak argumentowali – działki stanowiły ich majątek prywatny.

Nie zgodził się z tym dyrektor izby Skarbowej w Poznaniu. Wyjaśnił, że w rozumieniu ustawy o VAT dzierżawa nieruchomości jest traktowana jako działalność gospodarcza. W konsekwencji małżonkowie nie będą zbywali majątku osobistego, ale majątek wykorzystywany w działalności gospodarczej.

Rację przyznał podatnikom WSA we Wrocławiu. Orzekł, że uznanie dzierżawy za działalność gospodarczą nie przekłada się automatycznie na późniejszą jego sprzedaż.

Sąd podkreślił, że w przypadku osób fizycznych mamy do czynienia z majątkiem przedsiębiorstwa (wyraźnie wyodrębnionym dla celów prowadzonej działalności gospodarczej) i majątkiem prywatnym. Może się zdarzyć, że element majątku prywatnego będzie wykorzystywany do celów zarobkowych (tym samym wchodzić w zakres działalności gospodarczej), a mimo to pozostanie w majątku prywatnym – stwierdził WSA.

Zwrócił uwagę na to, że po wygaśnięciu umowy dzierżawy nie ma już okoliczności, która wskazywałyby, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą. Nie można więc mówić, że taka sprzedaż odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji ma miejsce powrót do stanu sprzed dzierżawy, czyli do zwykłego posiadania majątku prywatnego – uznał WSA.

Innego zdania był NSA (wyrok z 14 czerwca 2019 r., sygn. akt I FSK 761/17). Sędzia Agnieszka Jakimowicz wyjaśniła, że orzecznictwo w tego typu sprawach jest rozbieżne, ale skład orzekający w tej sprawie opowiada się za wykładnią nakazują traktować sprzedaż po dzierżawie jako zbycie w ramach działalności gospodarczej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 czerwca 2019 r.
dodano: 2019-06-17 10:21Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.