.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Przychody ze spółki osobowej to biznes

Dziennik Gazeta Prawna (2019-06-17), autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR

Należności za wykup certyfikatów inwestycyjnych należy zaliczyć do działalności gospodarczej, a nie do kapitałów pieniężnych – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Sprawa dotyczyła funduszu inwestycyjnego zamkniętego, którego uczestnikami są spółki osobowe. Na żądanie uczestnika fundusz ma obowiązek wykupu certyfikatów inwestycyjnych za określoną cenę.

Spór z fiskusem sprowadzał się do rozstrzygnięcia, do jakiego źródła należy zaliczyć przychody spółek osobowych z tytułu wykupu certyfikatów inwestycyjnych.

Fundusz stał na stanowisku, że są to przychody z działalności gospodarczej. Wypłata następuje bowiem na rzecz spółki osobowej, która nie jest podatnikiem. Przychód mają jej wspólnicy. To oznaczałoby, że na funduszu nie ciążą obowiązki płatnika.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uważał natomiast, że przychody z wykupu certyfikatów należy zaliczyć do kapitałów pieniężnych. Tłumaczył, że jeżeli ustawa o PIT zalicza określony przychód do innego źródła niż działalność gospodarcza, to jest to przychód z tego właśnie źródła, a nie z działalności biznesowej. Nie ma przy tym znaczenia, czy zdarzenie ma związek z działalnością gospodarczą prowadzoną w spółce osobowej.

Odpowiedź dyrektora KIS oznaczała więc, że fundusz musi pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od wypłaty na rzecz wspólników spółki osobowej.

Sądy przyznały rację funduszowi. WSA w Warszawie przypomniał zasadę zapisaną w art. 5b ust. 2 ustawy o PIT: przychody wspólnika będącego osobą fizyczną z udziału w spółce nieposiadającej osobowości prawnej są przychodami z działalności gospodarczej.

Tak samo orzekł NSA (Wyroki z 5 czerwca 2019 r., sygn. akt II FSK 1810/17 oraz II FSK 1915/17). Sędzia Marek Kraus wyjaśnił, że istota problemu dotyczy art. 5b ust. 2 ustawy o PIT. Przepis ten jasno wskazuje, że przychód wspólnika z udziału w spółce niemającej osobowości prawnej, która prowadzi biznes, kwalifikuje się do przychodów z działalności gospodarczej. – Zasada zawarta w tym przepisie nie została ograniczona w żadnym miejscu w ustawie o PIT – podkreślił sędzia Kraus.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 czerwca 2019 r.
dodano: 2019-06-17 10:28Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.