.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Spółka komunalna może odliczyć stratę po zakładzie budżetowym

Dziennik Gazeta Prawna (2019-06-18), autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR

Spółka, która powstała z przekształcenia zakładu budżetowego, kontynuuje jego działalność, a więc może odliczyć wygenerowaną przez niego stratę – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółka z o.o. wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki związane z działalnością samorządowego zakładu budżetowego, przejęła jego majątek, należności, zobowiązania oraz pracowników.

W związku z zakończeniem działalności zakład złożył zeznanie CIT-8, w którym wykazał stratę podatkową. Spółka uważała, że może ją odliczyć od swojego dochodu przez pięć kolejnych lat podatkowych, bo przekształcenie nie oznacza likwidacji, a jedynie zmianę formy organizacyjno-prawnej prowadzenia działalności gospodarczej.

Wskazywała ponadto, że zlikwidowanego zakładu budżetowego nie można uznać za przedsiębiorcę. Dlatego – uważała – nie ma tu zastosowania zakaz pomniejszania dochodów o straty przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych. Zakaz ten wynika z art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT, a wyjątkiem od niego jest tylko przekształcenie spółki w inną spółkę.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Nie zgodził się z tym, że zakładu budżetowego nie można uznać za przedsiębiorcę. Stwierdził, że co prawda zakład nie ma osobowości prawnej, ale ma liczne własne uprawnienia i obowiązki, co stanowi coś na kształt podmiotowości prawnej. Dlatego – zdaniem dyrektora izby – mimo że zakład budżetowy realizuje zadania własne gminy, to jednak do spółki, która kontynuuje jego działalność, ma zastosowanie art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT.

Nie zgodziły się z tym sądy obu instancji. WSA w Gliwicach przypomniał, że o tym, kto jest przedsiębiorcą, nie mówi ustawa o CIT, tylko ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2168 ze zm., od 1 maja 2018 r. zastąpiła ją ustawa – Prawo przedsiębiorców). W świetle art. 4 tej ustawy samorządowy zakład budżetowy nie jest przedsiębiorcą – stwierdził WSA.

Wyjaśnił, że przekształcenie zakładu budżetowego w spółkę to jedynie zmiana formy organizacyjno-prawnej. Z chwilą przekształcenia spółka wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki samorządowego zakładu budżetowego. Przejęła więc nie tylko jego obowiązki jako podatnika, ale również prawa, w tym także prawo do odliczania straty.

Uzasadniając wyrok z 7 czerwca 2019 r. (sygn. akt II FSK 1831/17) NSA, sędzia Zbigniew Romała dodał, że kluczowe dla rozstrzygnięcia sporu było to, że samorządowy zakład budżetowych nie może być uznany za przedsiębiorcę na gruncie przepisów o CIT. Do spółki, która powstała z przekształcenia zakładu, nie ma więc zastosowania ograniczenie wynikające z art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 czerwca 2019 r.
dodano: 2019-06-18 10:43Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.