.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zwolnienie z CIT nie chroni przed podatkiem od budynków

Dziennik Gazeta Prawna (2019-06-18), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Stowarzyszenie zajmujące się edukacją zdrowotną musi najpierw zapłacić podatek od przychodu z wynajmowanych nieruchomości, a dopiero potem może starać się o jego zwrot – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Chodzi o podatek, który obciąża podmioty zarabiające na wynajmie budynków (art. 24b ustawy o CIT). Należy go wpłacać według stawki 0,035 proc. od uzyskanego przychodu. Kwota wolna od podatku wynosi 10 mln zł i jest przewidziana dla konkretnego podatnika PIT lub CIT, a nie dla nieruchomości.

Podatku można nie wpłacać tylko, jeżeli jest on niższy od kwoty zaliczki na PIT lub CIT. Zasadniczo bowiem kwotę zapłaconego za dany miesiąc podatku od przychodów z budynków odlicza się od zaliczki na PIT lub CIT bądź od podatku dochodowego wynikającego z rocznego rozliczenia.

Jeżeli podatnik nie ma od czego odliczyć podatku minimalnego, to może złożyć wniosek o jego zwrot. To jednak wiąże się z weryfikacją przez urząd skarbowy. Urząd nie zwróci pieniędzy, jeżeli wykryje optymalizację. W założeniu bowiem podatek od przychodów z budynków miał uderzyć w tych, którzy starają się unikać fiskusa.

Dlatego powstało pytanie, czy daninę tę muszą rozliczać partie polityczne, związki zawodowe i organizacje społeczne. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT nie płacą one podatku od dochodów przeznaczanych na cele statutowe. Ich zdaniem ta sama preferencja powinna dotyczyć przychodów z wynajmu budynków. W przeciwnym razie organizacje te i związki musiałyby najpierw wpłacać podatek, a dopiero po zakończeniu roku składać wniosek o jego zwrot. Dodatkowo urząd skarbowy, zanim oddałby pieniądze, musiałby zweryfikować ich rozliczenia, na co przepisy nie wyznaczają mu żadnego terminu. Postępowania w tej sprawie mogą być więc długotrwałe.

Dyrektor KIS konsekwentnie twierdzi jednak, że podatek minimalny muszą wpłacać nawet zwolnieni z CIT. Potwierdził to również w odpowiedzi na pytanie jednego ze stowarzyszeń zajmujących się edukacją prozdrowotną.

We wniosku o interpretację stowarzyszenie podkreślało, że „nie ma uzasadnienia dla pobierania daniny, którą na pewno będzie trzeba zwrócić, przy czym sam obrót tymi środkami pociąga za sobą koszty tak wymierne (w postaci opłat bankowych), jak i trudniejsze do oszacowania (w postaci nakładu pracy) – także ze strony organu podatkowego na początkowe rozrachowanie płatności, a następnie obsługę wniosku o zwrot nadpłaty”.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 10 czerwca 2019 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.138.2019.2.AT) stwierdził jednak, że wolny od podatku dochodowego jest wyłącznie dochód ustalony zgodnie z art. 7 ustawy o CIT, przeznaczony na działalność statutową, a nie przychód ustalony zgodnie z art. 24b tej ustawy. Stowarzyszenie musi więc wpłacać podatek minimalny, a następnie starać się o jego zwrot – podsumował.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 czerwca 2019 r.
dodano: 2019-06-18 10:46Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.