.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zwrot podatku nie może prowadzić do bezpodstawnego wzbogacenia

Dziennik Gazeta Prawna (2019-06-19), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Aquapark nie odzyska nieprawidłowo naliczonego VAT, jeżeli nie jest w stanie zwrócić go nabywcom biletów, tak wynika z wyroku NSA – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Wyrok NSA dotyczył spółki Termy Maltańskie. Chodziło o wejściówki do strefy obejmującej korzystanie zarówno z basenu sportowego, aquaparku, jak i saun, łaźni parowych i gabinetów odnowy biologicznej. Początkowo spółka sprzedawała bilety do tej strefy z 23-proc. VAT. Potem okazało się, że podatek powinien wynosić 8 proc. Wynikało to zarówno z interpretacji indywidualnej wydanej bezpośrednio dla spółki, jak i z interpretacji ogólnej ministra finansów z 2 grudnia 2014 r. (nr PT1/033/32/354/LJU/14).

Spółka chciała więc skorygować złożone deklaracje VAT i odzyskać nadpłatę. Uważała, że ma do tego prawo nie tylko, gdy wystawiała faktury, ale też gdy transakcja była potwierdzona jedynie paragonem, co nie pozwala na identyfikację klienta i zwrócenie mu części nadpłaconej ceny.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził jednak, że firma nie może odzyskać podatku, jeżeli nie jest w stanie zwrócić go klientowi. W przeciwnym razie doszłoby do nieuzasadnionego wzbogacenia, bo to nie Aquapark, tylko klient poniósł ciężar ekonomiczny podatku.

Tak samo orzekły sądy. WSA w Poznaniu wskazał na orzecznictwo, z którego wynika, że zwrot nadpłaconego podatku należy się temu, kto został zubożony. – Oddanie go temu, kto nie poniósł ciężaru, prowadziłoby do sytuacji nie do zaakceptowania zarówno z prawnego, jak i z moralnego punktu widzenia – stwierdził WSA.

W tym celu przywołał wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zwrotu akcyzy (wyrok z 6 marca 2002 r., sygn. P 7/00) oraz uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie zwrotu akcyzy od energii elektrycznej (z 22 czerwca 2011 r., sygn. akt I GPS 1/11).

WSA dodał, że firma mogłaby odzyskać podatek, gdyby udowodniła, że na skutek zwiększenia ceny wywołanej zastosowaniem zawyżonej stawki podatku doszło do wyrządzenia szkody związanej ze zmniejszeniem wielkości sprzedaży. Zaraz jednak dodał, że w tej sprawie nie zostało to dowiedzione.

Wyrok ten utrzymał w mocy Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 17 czerwca 2019 r., sygn. akt I FSK 912/17. Sędzia Janusz Zubrzycki wyjaśnił, że w sytuacji przerzucenia na klientów ekonomicznego ciężaru opodatkowania zwrot nadpłaty doprowadziłby do bezpodstawnego wzbogacenia firmy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 czerwca 2019 r.
dodano: 2019-06-19 10:19Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.