.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wynajmujący ma przychód, gdy sam płaci za media

Dziennik Gazeta Prawna (2019-06-19), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Jeśli z umowy najmu wynika, że opłaty za wodę, gaz lub prąd ponosi wynajmujący, to powinien on uiścić PIT od kwot, które otrzymał na ten cel od najemcy – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Kobieta planowała wynająć swoje mieszkanie. Co miesiąc z tego tytułu wpływałoby na jej konto 2 tys. zł. W tej kwocie znalazłby się zarówno czynsz najmu (1,6 tys. zł), jak i zaliczka na opłaty za media (400 zł). Z umowy wynikałoby też, że odpowiedzialność za opłacanie mediów (np. prądu, wody, gazu, dostępu do internetu) spoczywa na wynajmującej.

Kobieta chciała rozliczać się z fiskusem w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, według stawki 8,5 proc. stawki (12,5 proc. po przekroczeniu rocznego limitu 100 tys. zł). Sądziła, że jako przychód powinna wykazać jedynie kwotę czynszu. Uważała, że zaliczki na media, mimo że wpływają na jej konto, to nie są jej przychodem. Można je uznać raczej za zwrot kosztów eksploatacji mieszkania przez najemcę – argumentowała.

Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 29 maja 2019 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.112.2019.2.PSZ). Stwierdził, że wynajmująca powinna płacić ryczałt od całej kwoty, która wpłynie na jej konto.

Dodał, że inaczej byłoby, gdyby zgodnie z umową zaliczki na media miał obowiązek opłacać najemca. W takim wypadku wynajmująca byłaby jedynie pośrednikiem, który przekazuje pieniądze uprawnionym podmiotom.

Skoro jednak obowiązek zapłaty za media spoczywa na wynajmującej, to cała uzyskana przez nią kwota jest jej przychodem. Jest to bowiem wynagrodzenie umowne przekazane w zamian za korzystanie z mieszkania, a nie np. za dokonanie innych płatności – podsumował dyrektor KIS.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 czerwca 2019 r.
dodano: 2019-06-19 10:23Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.