.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Niezdolność do pracy musi być przed osiągnięciem dorosłości

Dziennik Gazeta Prawna (2019-07-04), autor: Michał Culepa, oprac.: GR

Całkowita niezdolność do pracy warunkująca prawo do renty rodzinnej bez względu na wiek dotyczy pracy w normalnych warunkach i nie wyklucza zatrudnienia w warunkach chronionych. Jednak dysfunkcja musi powstać przed osiągnięciem dorosłości – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
ZUS odmówił przyznanie mężczyźnie renty rodzinnej po matce zmarłej w 2014 r. Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1270 ze zm., dalej: ustawa emerytalna) dziecko może liczyć na rentę rodzinną, jeśli nie ma ukończonych 16 lat (jeśli się uczy – 25 lat). Bez względu na wiek można uzyskać po rodzicu rentę tylko wtedy, gdy wnioskujący wykaże, że stał się całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji przed osiągnięciem dorosłości (16 lub 25 lat). Tymczasem wnioskodawca miał już prawie 45 lat. Naukę zakończył 33 lata temu, ale legitymował się orzeczeniem o zdolności do pracy tylko w warunkach pracy chronionej, co wynikało z jego problemów zdrowotnych. Kwestią, którą podkreślał jego pełnomocnik, było to, czy może być uznany za całkowicie niezdolnego do pracy, skoro może pracować, choć wyłącznie w warunkach chronionych.

Sądy zgodnie orzekły, że ZUS wydał prawidłową decyzję. Odwołanie zostało oddalone, tak samo jak apelacja i skarga kasacyjna. Sąd Najwyższy (wyrok z 27 czerwca 2019 r., sygn. I UK 79/18) w uzasadnieniu wyroku kończącego sprawę wskazał jednak, że uzyskanie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS wydanego na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy emerytalnej stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy nie wyklucza podejmowania działalności zarobkowej, a nawet zatrudnienia.

– Możliwość podejmowania pracy w warunkach chronionych nie stoi na przeszkodzie orzeczeniu o całkowitej niezdolności do pracy. Ta niezdolność dotyczy bowiem podejmowania zatrudnienia na ogólnym rynku pracy – powiedział sędzia Maciej Pacuda.

Ale ta sytuacja nie miała miejsca w przypadku mężczyzny. Nie został on uznany za całkowicie niezdolnego do pracy, bo mógł pracować nie tylko w warunkach chronionych, ale także w zwykłych, i wykonywać lekkie prace fizyczne i prace biurowe niewymagające wysiłku intelektualnego. Z akt sprawy wynikało zresztą, że to robił – był przez pewien czas zatrudniony na poczcie jako pakowacz, a potem listonosz.

SN podkreślił, że niezdolność do pracy powinna nastąpić przed ukończeniem 16. lub 25. roku życia. Tymczasem wnioskodawca uzyskał ówczesną II grupę inwalidzką (kwalifikowaną dziś jako całkowitą niezdolność do pracy) kilka lat po zakończeniu nauki. Z tego też powodu i tak nie mógłby się starać o rentę rodzinną.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 lipca 2019 r.
dodano: 2019-07-10 10:47Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.