.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

50 mln zł na centra dla osób niepełnosprawnych

Dziennik Gazeta Prawna (2019-07-09), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Gminy oraz powiaty będą mogły uzyskać dotację na utworzenie oraz wyposażenie placówki dla dorosłych osób z dysfunkcjami zdrowotnymi do wysokości 100 proc. kosztów inwestycji – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało szczegółowe informacje na temat trzeciego programu, który będzie finansowany w tym roku z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ma on umożliwić tworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych dla dorosłych osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z miejscami dziennego lub całodobowego pobytu. Zasady programu przewidują, że gminy i powiaty – działające również wspólnie na mocy porozumienia – będą mogły ubiegać się o wsparcie w dwóch modułach.

Pierwszy z nich zakłada uzyskanie pieniędzy na utworzenie centrum, w tym na jego budowę na nieruchomości należącej do samorządu, zmianę przeznaczenia całości bądź części budynku będącego jego własnością lub na zakup obiektu. W ramach tego modułu będzie można też otrzymać środki na wyposażenie placówki, np. sprzęt rehabilitacyjny. Co istotne, samorząd będzie mógł uzyskać wsparcie w wysokości do 100 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania (zwykle dotacja sięga 50–80 proc.), ale z pewnymi zastrzeżeniami. Zgodnie z nimi powierzchnia centrum nie powinna przekraczać 500 mkw., mieć nie więcej niż 20 miejsc, a koszt 1 mkw. nie może być wyższy niż cena ogłaszana przez prezesa GUS (na podstawie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych). Z kolei w przypadku wyposażenia placówki dotacja nie może być wyższa niż 10 tys. zł na jedno miejsce.

Natomiast moduł drugi programu to pieniądze na bieżące funkcjonowanie centrum, czyli wydatki związane z jego utrzymaniem (m.in. opłaty za media, prąd, wyżywienie, konserwację), pokrywaniem kosztów wynagrodzeń kadry oraz transportem podopiecznych. Co do zasady w przypadku usług dziennych będzie to maksymalnie 20 zł za jedną godzinę pobytu uczestnika, a całodobowo – nie więcej niż 5 tys. zł. Ponadto korzystanie ze wsparcia placówki będzie podlegało opłacie, której wysokość będzie ustalana indywidualnie przez każdy samorząd.

W programie określone zostały też standardy, jakie powinno spełniać centrum, dotyczące lokalu, usług oraz kadry. W tym ostatnim przypadku wskazano, że jeden opiekun powinien przypadać na trzech niepełnosprawnych. Przyjmowanie do placówki będzie zaś się odbywać na wniosek lub z urzędu, na podstawie decyzji wydanej przez ośrodek pomocy społecznej. Dodatkowo będzie obowiązywał wymóg, aby nowa jednostka działała przez co najmniej pięć lat od uruchomienia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 lipca 2019 r.
dodano: 2019-07-11 10:44Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.