.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czekanie na dane z ZUS utrudnia rozpatrywanie wniosków

Dziennik Gazeta Prawna (2019-08-22), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

48 godzin, a nawet więcej muszą teraz czekać samorządy na informacje z ZUS potrzebne do przyznania świadczeń na dzieci na nowy okres zasiłkowy. Przekonują, że rok temu tego problemu nie było – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Co do zasady jest tak, że przy wnioskach o wsparcie na dzieci, które są uzależnione od spełniania kryterium dochodowego, czyli świadczeń rodzinnych oraz z Funduszu Alimentacyjnego, gminy samodzielnie ustalają większość informacji dotyczących osiągniętego przez członków rodziny dochodu. Potrzebne do tego dane uzyskują drogą elektroniczną – za pośrednictwem portalu Emp@tia, w tym m.in. z Ministerstwa Finansów czy ZUS w zakresie wysokości opłaconych składek. Gminy zwracają jednak uwagę, że w przypadku tego ostatniego wydłużył się czas, w jakim następuje uzyskanie odpowiedzi.

Część z nich pytała o powód opóźnień Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a resort wysłał do wszystkich jednostek pismo w tej sprawie. Wynika z niego, że jest to związane z działaniem systemu informatycznego ZUS. I tak dla danych z okresu ostatnich 18 miesięcy czas oczekiwania na odpowiedź wynosi minimum pięć minut. Natomiast dla informacji starszych – co najmniej 48 godzin. Jeśli przy pierwszej próbie nie udało się uzyskać odpowiedzi, następną można ponowić po 24 godzinach.

MRPiPS tłumaczy, że nie jest to nowa sytuacja, bo takie zasady oczekiwania na informacje z ZUS obowiązywały już wcześniej. Tyle że nie potwierdzają tego same gminy, które wskazują, że przy ustalaniu prawa do świadczeń na poprzedni okres zasiłkowy dane związane z ubezpieczeniem społecznym były szybko uzyskiwane, co pozwalało na rozpatrzenie wniosku za jednym zamachem.
 
Z kolei ZUS wyjaśnia, że informacje obejmujące okres powyżej 18 miesięcy są danymi historycznymi, które są gromadzone w zasobach i udostępniane na życzenie klienta, a czas do 48 godzin jest maksymalnym terminem oczekiwania na nie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 sierpnia 2019 r.
dodano: 2019-08-22 10:44Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.