.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Posiadanie współkredytobiorcy nie pozbawia ulgi mieszkaniowej

Dziennik Gazeta Prawna (2019-09-09), autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR

Nie trzeba płacić PIT od dochodu ze sprzedaży mieszkania, który podatnik przeznaczył na spłatę kredytu zaciągniętego na inną nieruchomość, nawet gdy do pożyczki przystąpiła inna osoba – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Podatniczka w 2017 r. dostała w darowiźnie od matki mieszkanie, które po kilku miesiącach sprzedała. Część uzyskanych pieniędzy przeznaczyła na spłatę kredytu na budowę domu, zaciągniętego w 2014 r. Kobieta tłumaczyła, że to ona jest właścicielką domu i działki, jednak aby zwiększyć zdolność kredytową, do pożyczki przystąpił jej syn. Podkreślała, że w domu mieszka od czasu ukończenia budowy, a więc nieruchomość służy realizacji jej celów mieszkaniowych.

Podatniczka miała wątpliwości, czy przystąpienie syna do kredytu nie pozbawiło jej ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja z 4 września 2019 r. sygn. 0115-KDIT2-1.4011.260.2019.2.MN) uznał, że nie. Stwierdził, że okoliczność ta nie ma znaczenia. To ona bowiem dokonała spłaty kredytu zaciągniętego na budowę domu, którego jest właścicielem.

Zwolnienie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT dotyczy podatników, którzy przeznaczają dochód ze zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, określone w art. 21 ust. 25 ustawy. Chodzi tu m.in. o wydatki na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia.

Dla przypomnienia, do końca 2018 r. własne cele mieszkaniowe należało zrealizować w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym miała miejsce sprzedaż. Obecnie podatnicy mają na to trzy lata.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 września 2019 r.
dodano: 2019-09-09 10:26Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.