Spór o hosting daleki od rozstrzygnięcia

Dziennik Gazeta Prawna (2019-10-09), autor: Mariusz Szulc , oprac.: GR

paź 9, 2019
Koszty przechowywania informacji w chmurze są limitowane na podstawie art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Przepis ten dotyczy kupowanych od podmiotów powiązanych usług: doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 3 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.288.2019.1.NL) uznał, że hosting można porównać do usług zarządzania systemami informatycznymi oraz zarządzania stronami internetowymi i przetwarzania danych. Obejmują one bowiem m.in. usługi wsparcia informatycznego i inwentaryzację zasobów informatycznych. Skoro w tym wypadku najważniejsze są elementy zarządzania i doradztwa (informatycznego), to nadwyżkę wydatków z tego tytułu powyżej 3 mln zł można zaliczyć do kosztów jedynie do wysokości 5 proc. podatkowej EBIDTA – stwierdził dyrektor KIS.
Podatnicy, którzy o to pytają, są innego zdania. Tłumaczą, że jedyną podobną usługą informatyczną, która podlega ograniczeniom na podstawie art. 15e ust. 1 pkt 1, jest przetwarzanie danych. W tym wypadku jednak nie ma ono miejsca, bo dane są po prostu gromadzone za serwerze należącym do kontrahenta.
Tak też uzasadniał swoje stanowisko producent środków czystości, który kupuje usługi hostingowe od podmiotów powiązanych. Chodziło o wsparcie w przechowywaniu danych i aplikacji w chmurze.
Spółka uważała, że całość wydatków z tego tytułu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Podkreślała, że usługi hostingowe nie są podobne do jakichkolwiek innych, które podlegają limitowaniu.
Dyrektor KIS stwierdził jednak, że hosting można uznać nie tylko za formę zarządzania systemami informatycznymi, ale nawet porównać do doradztwa. Za istotną cechę takiej usługi uznał „obietnicę bezpiecznej i niezawodnej witryny oraz zapewnienia połączeń z internetem, które mogą być szybko regulowane w celu dostosowania do zmian w natężeniu ruchu w sieci”.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 października 2019 r.