Dlaczego dofinansowanie miejsca parkingowego dla pracownika nie będzie oskładkowane

Dziennik Gazeta Prawna (2019-11-28), autor: Marcin Nagórek , oprac.: GR

lis 28, 2019

Nasza firma od nowego roku otwiera nową siedzibę. Będzie ograniczona liczba miejsc parkingowych, które spółka wynajmuje od innej firmy. Pracownicy będą mogli partycypować w kosztach miejsca w pewnej części, bo resztę będziemy jako pracodawca im finansować. Taka zasada ma zostać zapisana w regulaminie. Czy przychód pracownika z tego tytułu będzie oskładkowany? – pyta czytelnik Dziennik Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – aby odpowiedzieć na to pytanie, należy odnieść się do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Z korelacji art. 18 ust. 1 i 2 oraz art. 4 pkt 9 ustawy wynika, że podstawę wymiaru składek (opisanych w tych regulacjach prawnych) pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów podatkowych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

Decydujące znaczenie mają jednak regulacje wspomnianego rozporządzenia. Zgodnie z par. 2 pkt 26 rozporządzenia podstawy wymiaru składek nie stanowią przychody z tytułu korzyści materialnych wynikających z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.

Sąd Najwyższy w wyroku z 27 listopada 2018 r., sygn. akt I UK 319/17, m.in. podkreślił, że ratio legis tego przepisu polega na uprzywilejowaniu pracowników płatnika przez umożliwienie im zakupu niektórych towarów lub usług po cenie niższej od ceny detalicznej. Funkcją tego przepisu jest dostarczenie płatnikowi – pracodawcy bodźca służącego motywowaniu pracowników lub zwiększeniu ich lojalności w stosunku do pracodawcy.

Jednak szczególnie pomocne w ocenie podanego stanu faktycznego może okazać się najnowsze stanowisko wyrażone w piśmie ZUS z 10 października 2019 r., znak WPI/200000/43/922/2019. Zwrócono w nim uwagę na istotne okoliczności warunkujące możliwość zastosowania wyłączenia. Po pierwsze, korzyść dla pracownika (stanowiąca dla niego przychód) powinna zostać przyznana na podstawie obowiązującego u pracodawcy układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu. Po drugie, korzyść taka musi przybrać formę niepieniężną ‒ chodzi o zakup po cenach niższych niż detaliczne. W konsekwencji zdaniem ZUS składki nie powinny być naliczane od przychodu pracownika polegającego na umożliwieniu mu skorzystania z artykułów, przedmiotów lub usług za częściową odpłatnością pracownika. Po spełnieniu tych przesłanek finansowana przez firmę (płatnika) część kosztu najmu miejsca parkingowego dla pracownika nie będzie stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 listopada 2019 r.