.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Rozprawy odbędą się zgodnie z ustalonym wcześniej planem

Dziennik Gazeta Prawna (2019-12-03), autor: Ewelina Stobiecka, oprac.: GR

Według nowych przepisów zaangażowani w spór sądowy przedsiębiorcy powinni najpierw wziąć udział w odformalizowanym posiedzeniu przygotowawczym. Na co muszą być przygotowani, jeśli nie uda im się osiągnąć porozumienia na tym wstępnym etapie? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Czeka ich sądowy proces – odpowiada ekspertka współpracująca z DGP. Zanim omówimy tę procedurę, to zwróćmy uwagę, że jednym z celów obowiązujących od 7 listopada 2019 r. unormowań jest jednak zachęcenie stron sporu do znalezienia kompromisu i ugodowego załatwienia sporu. Na tym wstępnym etapie postępowania strony będą motywowane do tego, aby przedstawić roszczenia i wszelkie dowody na poparcie swoich stanowisk. Wydaje się, że podczas posiedzenia przygotowawczego z pomocą sędziego mogą mieć szansę na osiągnięcie porozumienia bez wyznaczania terminów rozprawy.

Jeśli jednak to się nie uda, to odbędą się rozprawy sądowe zgodnie z planem ustalonym właśnie podczas postępowania przygotowawczego. Zgodnie z nowymi regulacjami, jeśli zaplanowano kilka rozpraw, to powinny się one odbyć w następujących po sobie terminach – bez wielomiesięcznych odstępów. To rozwiązanie stwarza szansę na sprawniejszy przebieg procesu. Procedowanie sądowe staje się dzięki temu przewidywalne czasowo. Umożliwia już na początku procedowania zaplanowanie kolejnych terminów rozpraw, a tym samym daje przedsiębiorcom odpowiedź na pytanie o przewidywany czas rozstrzygnięcia sporu – przynajmniej w pierwszej instancji. Przedsiębiorcy będący stronami mogą zaplanować swoje działania, np. dostosować swój terminarz na czas trwania procesu i zabezpieczyć ewentualne środki.

Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na kolejny istotny aspekt. Otóż ustalony plan rozpraw, będący załącznikiem do protokołu z posiedzenia przygotowawczego, zastąpi oficjalne zawiadomienia. Zatem przedsiębiorcy zaangażowani w spór nie będą otrzymywać już w takim przypadku adresowanej do nich przesyłki poleconej informującej o najbliższej rozprawie sądowej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 grudnia 2019 r. 

dodano: 2019-12-03 10:51Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.