Więksi płatnicy muszą pamiętać o ZUS IWA

Dziennik Gazeta Prawna (2019-12-05), autor: Izabela Nowacka , oprac.: GR

gru 5, 2019

Formularz ten muszą składać przedsiębiorcy, którzy w ubiegłym roku zgłaszali średnio do ubezpieczeń co najmniej 10 osób. Mają na to czas do 31 stycznia 2020 r. – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Informacja ZUS IWA zawiera dane do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Informację tę płatnik składa za rok kalendarzowy, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

• był zgłoszony nieprzerwanie w ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia roku, za który składa informację ZUS IWA i co najmniej jeden dzień́ w styczniu następnego roku;

• w roku, za który składa informację ZUS IWA, zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych;

• 31 grudnia roku, za który składa informację ZUS IWA, widniał w rejestrze REGON.

Jeśli chodzi o pierwszy warunek, to nieprzerwane zgłoszenie w ZUS jako płatnika składek na ubezpieczenie wypadkowe oznacza sytuację, gdy w każdym miesiącu roku, za który powinna być złożona informacja ZUS IWA, płatnik miał zgłoszoną do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej jedną osobę̨. Nie ma zatem obowiązku składania formularza ZUS IWA za dany rok składkowy, jeżeli choć́ w jednym miesiącu tego roku nie było się płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe, tzn. ani jeden ubezpieczony nie podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu.

Z kolei aby stwierdzić́, czy został spełniony warunek zgłaszania do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, liczbę ubezpieczonych ustala się w następujący sposób:

– poprzez zsumowanie liczby ubezpieczonych, którzy podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy roku kalendarzowego, za który składana jest ZUS IWA;

– wynik dzieli się przez liczbę̨ miesięcy, w których było się zgłoszonym jako płatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe;

– jeśli wyjdzie wynik ułamkowy, to trzeba go zaokrąglić́ do pełnych liczb; liczbę̨ ubezpieczonych zaokrągla się do jedności w górę̨, jeśli końcówka jest większa lub równa 0,5; lub w dół – jeśli jest mniejsza od 0,5.

Wymóg spełnienia warunku nieprzerwanego zgłoszenia w ZUS jako płatnika składek na ubezpieczenie wypadkowe oznacza, że liczba ta ustalana jest zawsze jako średnia z 12 miesięcy.

Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych za poszczególne miesiące danego roku uwzględnia się wszystkich ubezpieczonych, którzy w danym miesiącu podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu przynajmniej jeden dzień́. Daną osobę̨ wlicza się tylko raz – nawet jeśli w jednym miesiącu była zgłoszona do ubezpieczenia z różnych tytułów.

Przy obliczaniu liczby ubezpieczonych nie należy brać pod uwagę̨ osób, które:

• podlegają̨ ubezpieczeniom społecznym, ale nie wypadkowemu (np. osoby wykonujące pracę nakładczą);

• cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, pobierały zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego;

• nie podlegają̨ już̇ w danym miesiącu (nawet przez jeden dzień́) ubezpieczeniom społecznym – w tym wypadkowemu, ale za które w raporcie imiennym za ten miesiąc płatnik rozliczał jeszcze składki lub wykazywał świadczenia po ustaniu tytułu do ubezpieczeń́.

W ZUS IWA wykazuje się dane do ustalenia kategorii ryzyka dla danego płatnika, a więc m.in. o rodzaju przeważającej działalności według PKD, liczbie poszkodowanych w wypadkach, w tym ciężkich i śmiertelnych, do których doszło w roku poprzednim.

ZUS IWA za 2019 r. należy złożyć w terminie do 31 stycznia 2020 r. Gdyby 31 stycznia przypadł w sobotę̨ albo dzień́ ustawowo wolny od pracy, to termin przekazania tej informacji za dany rok uległby przesunięciu na najbliższy dzień́ roboczy.

Ewentualną korektę̨ informacji ZUS IWA należy złożyć w ciągu siedmiu dni od momentu, gdy płatnik:

• sam stwierdził nieprawidłowości w złożonej informacji;

• otrzymał zawiadomienie o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS.

W tym drugim przypadku korektę̨ informacji ZUS IWA składa się:

– nie później niż̇ w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się̨ decyzji, lub

– nie później niż̇ w ciągu 30 dni od otrzymania protokołu kontroli (jeżeli błąd został stwierdzony podczas kontroli).

Kopie informacji ZUS IWA oraz korekty przechowuje się przez 10 lat od dnia ich przekazania do ZUS w formie dokumentu pisemnego lub elektronicznego.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 grudnia 2019 r.