.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Liczy się cel, a nie chronologia zdarzeń

Dziennik Gazeta Prawna (2019-12-09), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Kto najpierw kupi mieszkanie, a dopiero potem sprzeda własne, ten ma prawo do ulgi mieszkaniowej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Podatnik w czerwcu 2016 r. kupił mieszkanie za 340 tys. zł. Ze sprzedającym ustalił, że w ramach zaliczki zapłaci mu połowę, czyli 170 tys. zł. Resztę zamierzał dołożyć po sprzedaży własnego mieszkania.

W chwili zakupu miał już podpisaną umowę przedwstępną. Zrealizował ją miesiąc po zakupie nowego lokum i dopłacił brakującą część ceny.

Podatnik uważał, że skoro przeznaczył wszystkie pieniądze ze sprzedaży starego lokum na zakup nowego, to ulga mu się należy. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uważał jednak inaczej. W wydanej interpretacji stwierdził, że ulga nie przysługuje, gdy podatnik najpierw kupił nowy lokal (płacąc połowę ceny), a dopiero potem sprzedał własny.

Podatnik wygrał jednak w obu instancjach. Zarówno WSA w Krakowie, jak i NSA (wyrok z 3 grudnia 2019 r., sygn. akt II FSK 3933/17) orzekły, że liczy się cel, a nie chronologia zdarzeń. Innymi słowy można skorzystać z ulgi mieszkaniowej także wtedy, gdy zapłata ceny i samo przeniesienie własności (nabycie lokum) ma miejsce przed sprzedażą nieruchomości.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 grudnia 2019 r. 

dodano: 2019-12-09 10:34Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.