.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Przy kasie albo paragon z NIP, albo faktura

Dziennik Gazeta Prawna (2020-01-02), autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR

Jeżeli sprzedawca nie ma możliwości wystawienia paragonu z NIP nabywcy, to od 1 stycznia 2020 r. kupujący powinien od razu wziąć fakturę. Chyba że jest zwykłym konsumentem i nie będzie odliczał podatku naliczonego – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Zmiana jest istotna dla podatników VAT. Zgodnie z art. 106b ust. 5 ustawy o VAT sprzedawca, który rejestruje sprzedaż w kasie fiskalnej i wydaje paragon, może później wymienić go podatnikowi VAT na fakturę, ale tylko pod warunkiem, że na paragonie był NIP kupującego.

Nic się natomiast nie zmienia, jeśli paragon weźmie konsument (niebędący podatnikiem VAT) i będzie chciał później wymienić go na fakturę. Zakaz wymiany paragonów bez NIP na faktury ich nie dotyczy.

Na razie nie każdy sprzedawca ma możliwość umieszczenia NIP na paragonie. Część kas fiskalnych nie jest wyposażona w taką funkcję. To istotna informacja dla firm kupujących towary i usługi np. na stacjach paliw czy w marketach budowlanych. Jeśli okaże się, że sprzedawca nie może wystawić im paragonu z NIP, to powinni – jeśli chcą odliczyć podatek naliczony – domagać się wystawienia faktury.

Formalnie sprzedawca nie musi wystawiać jej od razu, bo zgodnie z art. 106i ust. 1 ustawy o VAT ma to czas do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Od tej zasady są jednak wyjątki wskazane w ust. 2–9 art. 106i.

Ustawa przewiduje sankcje za wymianę podatnikowi VAT paragonu bez NIP na fakturę. Sankcją jest dodatkowe zobowiązanie w wysokości 100 proc. podatku wykazanego na fakturze. Nie zapłaci go tylko ten, kto za wymianę paragonu bez NIP na fakturę poniesie odpowiedzialność karnoskarbową.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 2 stycznia 2020 r. 

dodano: 2020-01-02 10:32Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.