.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jeszcze nie każda kasa drukuje NIP klienta na paragonie

Dziennik Gazeta Prawna (2020-01-07), autor: Agnieszka Pokojska, Mariusz Szulc, oprac.: GR

Przedsiębiorcy, których kasy fiskalne nie wpisują NIP nabywcy, mają dwa wyjścia: kupić nowocześniejsze urządzenie, albo wymagać od klientów, by od razu brali fakturę, jeśli chcą korzystać z podatkowych odliczeń – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

W pierwszym wypadku na nową kasę (z elektronicznym zapisem kopii lub online) trzeba wydać co najmniej ok. 1,8 tys. zł. Na dodatek nie zawsze taki zakup uprawnia do ulgi. Mogą z niej skorzystać tylko przedsiębiorcy, którzy wymienią kasy na urządzenia online zgodnie z ustawowym harmonogramem. Mogą odliczyć maksymalnie 700 zł, nawet gdy kupią nowe urządzenia wcześniej.

Drugie rozwiązanie może powodować kolejki i spotkać się z niezadowoleniem kupujących. Wielu klientów nadal nie wie, że zmieniły się przepisy i już zdarzają się kłótnie.

Sklepy, by temu zapobiegać, wywieszają przy ladach informacje, aby klienci od razu decydowali, czy robią zakupy w celach firmowych, czy prywatnych. Jeśli kupują w celach biznesowych, to powinni od razu wziąć fakturę.

Kupujący przedsiębiorca nie otrzyma jej bowiem potem na podstawie paragonu, na którym nie będzie numeru identyfikacyjnego nabywcy. Nie ma przy tym znaczenia, że kasy fiskalne w sklepie nie są przystosowane do nowych regulacji.

Wprowadzona z początkiem 2020 r. nowelizacja ustawy o VAT (Dz.U. z 2019 r. poz. 1520) miała na celu ukrócenie oszustw, które polegały na nadużywaniu przez przedsiębiorców prawa do wymiany paragonów na fakturę dającą prawo do odliczenia VAT i do zaliczenia wydatku do podatkowych kosztów. Było to łatwe, bo do tej pory na paragonie nie było danych identyfikujących nabywcę, więc wyrzucony (np. do kosza) lub pozostawiony na sklepowej ladzie dokument zakupu mógł wykorzystać każdy inny podmiot.

Od 2020 r. oszustwa nie są już możliwe. Ministerstwo Finansów uznało, że nie można dłużej tolerować sytuacji, w której przedsiębiorca w chwili zakupu nie wie, czy dany towar posłuży mu do celów firmowych, czy prywatnych.

Za wymianę paragonu bez NIP na fakturę dającą prawo do podatkowych odliczeń grożą sankcje zarówno sprzedawcom, jak i nabywcom – w wysokości 100 proc. VAT wykazanego na paragonie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 stycznia 2020 r. 

dodano: 2020-01-07 10:31Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.