.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Doradcy zaskarżyli przepisy o MDR

Dziennik Gazeta Prawna (2020-01-08), autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR

Krajowa Rada Doradców Podatkowych złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zwolnienia profesjonalnych pełnomocników z tajemnicy zawodowej. Ma to związek z obowiązkowym przekazywaniem szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Skarga, dotyczy przepisów rozdziału 11a ordynacji podatkowej, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r. Zakładają one, że klient może zwolnić doradcę – jako promotora lub wspomagającego wdrożenie schematów podatkowych – z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej. Zdaniem doradców z obowiązku tego może zwolnić jedynie sąd.

W skardze do trybunału KRDP zarzuca też ustawodawcy, że wprowadził niczym nieograniczony obowiązek ujawniania tajemnicy przez doradców i nie ustanowił przesłanek ani trybu zwolnienia z niej.

Rada zwraca też uwagę na to, że osiąganie korzyści podatkowych w formie optymalizacji podatkowej (nie przez uchylanie się od opodatkowania) nie jest przestępstwem. Ustawodawcy chodziło jedynie o to, by w wygodny sposób pozyskać informacje o działaniach podejmowanych przez podatników i doradców, aby później m.in. zmienić przepisy, które zlikwidują legalne możliwości optymalizacji podatkowej – wskazuje KRDP.

W jej ocenie ustawodawca nie mógł też nałożyć obowiązku raportowania schematów podatkowych na doradców z mocą wsteczną.

Rada uważa więc, że przepisy o MDR są niezgodne m.in. z konstytucyjnymi zasadami: zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, poprawnej legislacji i odpowiedniego vacatio legis.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 stycznia 2020 r. 

dodano: 2020-01-08 10:17Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.