.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Druga szansa dla tych, którzy przegrali wcześniej ze skarbówką

Dziennik Gazeta Prawna (2020-01-08), autor: Patrycja Dudek, Mariusz Szulc, oprac.: GR

Tydzień na wznowienie postępowań podatkowych mają przedsiębiorcy, którzy uważają, że fiskus naruszył ich prawo do obrony – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Taką możliwość dał im wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 16 października 2019 r. (sygn. akt C-189/18). Sentencja tego orzeczenia została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 16 grudnia 2019 r. Wraz z jej publikacją zaczął biec:

• miesięczny termin na wznowienie postępowań zakończonych ostatecznymi decyzjami podatkowymi, oraz

• trzymiesięczny na wznawianie postępowań zakończonych prawomocnymi wyrokami.

Podatnicy mogli podejmować działania już po samym ogłoszeniu wyroku, bez konieczności czekania na jego publikację. Ci, którzy jeszcze zwlekają, muszą się teraz pospieszyć.

Unijny trybunał orzekł, że fiskus nie może włączać do sprawy przeciw przedsiębiorcy dowodów zebranych przeciw jego kontrahentom w ramach innych postępowań (podatkowych lub karnych), jeśli nie daje kontrolowanemu możliwości odniesienia się do nich. Prawo do obrony wymaga bowiem, aby podatnik, wobec którego ma zostać wydana decyzja podatkowa, mógł zapoznać się ze wszystkimi dowodami leżącymi u jej podstaw. Jeśli postępowanie podatkowe wyglądało inaczej, to decyzja powinna zostać uchylona.

Sposób i czas na wznowienie postępowania zależą od tego, na jakim etapie zakończyła się sprawa.

Jeśli podatnik nie zaskarżył do sądu decyzji organu podatkowego i stała się ona ostateczna, to termin na złożenie wniosku upływa z dniem 17 stycznia 2020 r. Zgodnie bowiem z art. 241 par. 2 pkt 2 ordynacji podatkowej na złożenie wniosku o wznowienie postępowania podatkowego zakończonego decyzją ostateczną przysługuje tylko miesiąc.

Jeśli natomiast podatnik walczył w sądzie i prawomocnie przegrał – czy to w pierwszej, czy w drugiej instancji – to teraz musi złożyć skargę o wznowienie postępowania sądowoadministracyjnego. Na to jest więcej czasu, bo art. 272 par. 3 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2325) daje trzy miesiące na wznowienie. Termin upłynie więc dopiero 17 marca 2020 r.

Oba terminy – miesięczny i trzymiesięczny – są nieprzekraczalne i nieprzywracane, więc jeśli miną, nie będzie można już nic zrobić.

Poczucie krzywdy czy niesprawiedliwości to za mało, aby wzruszyć ostateczną decyzję podatkową bądź prawomocny wyrok sądu. Osoby, które decydują się na wznowienie, muszą poważnie się zastanowić, czy faktycznie ich prawo do obrony zostało naruszone. Trzeba pamiętać, że postępowanie wznowieniowe pociąga za sobą wysokie koszty, a potem może się okazać, że nie ma przesłanek do uchylenia decyzji. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 stycznia 2020 r. 

dodano: 2020-01-08 10:22Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.