.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Mały podatnik z wyższym przychodem

Dziennik Gazeta Prawna (2020-01-02), autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR

Z 1,2 mln euro do 2 mln euro wzrósł limit przychodów określający status małego podatnika w PIT i CIT. Wynika to z nowelizacji z 30 listopada 2018 r. (Dz.U. poz. 2244) – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

W tym roku za małego dla celów podatku dochodowego uważany jest podatnik, którego przychody w 2019 r. nie przekroczyły 8 747 000 zł (po przeliczeniu 2 mln euro po kursie z 1 października 2019 r. i zaokrągleniu do 1 tys. zł).

Tacy przedsiębiorcy mają prawo do jednorazowej amortyzacji środków trwałych do kwoty 50 tys. euro rocznie. Dla rozliczeń w 2020 r. będzie to limit 219 tys. zł. Ta forma jednorazowej amortyzacji jest przewidziana dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grup 3–8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych. Dzięki niej można jednorazowo zaliczyć do kosztów 50 tys. euro przy zakupie ciężarówki albo używanego środka trwałego, na co nie pozwala inna forma jednorazowej amortyzacji – do kwoty 100 tys. zł rocznie, przewidziana tylko dla nowych środków trwałych i z wyłączeniem pojazdów samochodowych (osobowych i ciężarowych).

Status małego podatnika jest ważny również dla celów stosowania 9-proc. stawki CIT. Należy jednak pamiętać, że obecnie jest to tylko jeden z warunków zastosowania tej preferencji. Chcąc w 2020 r. skorzystać z 9-proc. stawki, mały podatnik musiał spełnić też drugie kryterium – jego bieżące przychody, osiągane w 2020 r., nie będą mogły przekroczyć 1,2 mln euro. Limit ten przelicza się po dzisiejszym kursie (tj. z 2 stycznia br.).

Jest jeszcze jedna różnica między tymi limitami – ubiegłorocznym i bieżącym. Przy ustalaniu statusu małego podatnika bierze się pod uwagę przychody z poprzedniego roku wraz z należnym VAT. Natomiast limit przychodów bieżących jest limitem netto, czyli bez podatku od towarów i usług.

Warto pamiętać, że limit decydujący o statusie małego podatnika wzrósł – z 1,2 mln euro do 2 mln euro – tylko dla celów PIT i CIT.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 2 stycznia 2020 r. 

dodano: 2020-01-08 10:29Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.