.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

AGD i plac parkingowy są z 23-proc. VAT

Dziennik Gazeta Prawna (2020-03-03), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Preferencyjna 8-proc. stawka podatku nie ma zastosowania do dostawy placu parkingowego oraz ruchomych elementów wyposażenia – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Deweloper zamierzał sprzedawać inwestycję drugiemu deweloperowi. Nie była to dziura w ziemi, tylko ukończony budynek mieszkalny, z w pełni wykończonymi mieszkaniami (pod klucz) oraz placem parkingowym z miejscami postojowymi. W łazienkach, kuchniach, pokojach były zainstalowane elementy trwałe wyposażenia oraz ruchome, takie jak sprzęt AGD, rolety, lustra, oświetlenie.

Deweloper uważał, że całą inwestycję może sprzedać z 8-proc. stawką VAT. Twierdził, że jest to dostawa o charakterze kompleksowym, bo wyposażenie (zarówno trwałe, jak i ruchome) pełni funkcję służebną względem budynku. Podobnie plac postojowy, który jest niezbędny.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał jednak, że 8-proc. stawką może być objęta tylko dostawa budynku zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Co innego dostawa okalającego ten budynek placu parkingowego. W tym wypadku, według fiskusa, należy zastosować stawkę 23 proc. VAT.

Podobnie opodatkowane powinno być też wyposażenie, które nie jest trwale zespolone z budynkiem – stwierdził dyrektor izby, tłumacząc, że stanowi ono odrębny przedmiot dostawy.

Tego samego zdania były sądy obu instancji. Zarówno WSA we Wrocławiu (sygn. I SA/Wr 1246/16), jak i NSA (wyrok z 26 lutego 2020 r., sygn. akt I FSK 1383/17) orzekły, że preferencyjna stawka podatku nie obejmuje dostawy elementów znajdujących się poza budynkiem mieszkalnym (placu parkingowego) oraz ruchomych elementów wyposażenia, takich jak: szafki, blat kuchenny, zmywarka, lustro, oprawy oświetleniowe itp., które można zdemontować bez szkody dla budynku.

– Nie można mówić o świadczeniu kompleksowym w sytuacji, gdy składające się na to świadczenie czynności można traktować jako samodzielne – powiedziała sędzia Małgorzata Niezgódka-Medek, uzasadniając wyrok NSA.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 marca 2020 r. 

dodano: 2020-03-03 10:16Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.