.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Sprzedaż danych osobowych to przychód z innych źródeł

Dziennik Gazeta Prawna (2020-03-04), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Użytkownicy aplikacji internetowej, którzy zgodzą się na odpłatne wykorzystanie swoich danych osobowych, uzyskują w ten sposób przychód z innych źródeł – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Pytanie KIS zadał informatyk, który stworzył płatną aplikację mobilną. Jej użytkownicy (osoby fizyczne) mogą sprawdzić m.in., kto przetwarza ich dane osobowe, cofnąć zgodę na przetwarzanie albo wyrazić zgodę na czasowe przekazanie tych danych innym podmiotom (np. w celach marketingowych). To ostatnie wiąże się z reguły z wynagrodzeniem dla użytkownika (od telemarketerów). Jest ono wypłacane za pośrednictwem twórcy aplikacji.

Informatyk uważał, że wynagrodzenie, które uzyskują użytkownicy jego aplikacji, to przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o PIT. Sądził więc, że powinien potrącać zaliczki na podatek od wypłacanego wynagrodzenia (zgodnie z art. 41 ustawy o PIT) oraz sporządzić informację PIT-11 za 2019 r. i przesłać ją urzędowi skarbowemu (do końca stycznia) oraz użytkownikom (do końca lutego).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 21 lutego 2020 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.717.2019.1.PR) zgodził się tylko z tym ostatnim stwierdzeniem. Wyjaśnił, że przedsiębiorca mylnie kwalifikuje przychody, które wypłaca użytkownikom aplikacji. Jego zdaniem prawo udostępniania własnych danych osobowych ma charakter osobisty, czyli niemajątkowy, a dodatkowo nie można go w żaden sposób porównać do udostępnienia własnego wizerunku czy danych biometrycznych.

Przychód, który uzyskują użytkownicy aplikacji, pochodzi więc z innych źródeł, a nie z praw majątkowych. To oznacza, że przedsiębiorca nie musi potrącać zaliczek na podatek od wypłacanych kwot.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 marca 2020 r. 

dodano: 2020-03-04 10:23Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.