.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Dwoje dzieci, ale ulga jak przy jednym

Dziennik Gazeta Prawna (2020-03-05), autor: Magdalena Majkowska, oprac.: GR

Jeżeli rodzice utracą prawo do ulgi prorodzinnej na jedno z dwojga dzieci, to muszą trzymać się tych samych ograniczeń dochodowych, jak wychowujący jedynaka – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Podatnik w rocznym rozliczeniu skorzystał z preferencji na dwóch synów. Obaj byli pełnoletni, ale jeszcze się uczyli. Jeden z nich w roku, za który rodzic złożył zeznanie, pracował dorywczo. Osiągnął dochód, który – jak się okazało – nieznacznie przekroczył dopuszczalny limit zarobków pełnoletnich dzieci, wynoszący 3089 zł.

Wychwycił to urząd skarbowy, który wezwał ojca do skorygowania zeznania. Podatnik poprawił więc PIT i oddał fiskusowi należną kwotę.

Urząd skarbowy ponownie jednak skontaktował się z ojcem. Tym razem stwierdził, że niesłusznie odliczył on ulgę również na drugiego syna. Urząd wyliczył bowiem, że dochody podatnika i jego żony przekroczyły kwotę 112 tys. zł i że w takim razie nie mieli oni prawa w ogóle odliczać ulgi prorodzinnej.

Podatnik się z tym nie zgodził i poprosił o interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wskazywał, że kryterium dochodowe (o którym mowa w art. 27f ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PIT) stosuje się jedynie do rodziców wychowujących tylko jedno dziecko. Tymczasem on i jego żona mają na utrzymaniu dwóch synów.

Dodał, że w kolejnym roku podatkowym może zaistnieć sytuacja, iż żaden z jego synów nie uzyska dochodów. Czy to znaczy, że znów będziemy mieć z żoną dwoje dzieci? – pytał retorycznie. Uważał więc, że powinien stosować przepisy dotyczące ulgi na więcej niż jedno dziecko, a te nie przewidują kryterium dochodowego dla rodziców.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 25 lutego 2020 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.92.2019.2.MD) był jednak innego zdania. Stwierdził, że podatnik, który traci ulgę na jedno z dwojga dzieci, musi stosować kryterium dochodowe. W przepisach o uldze prorodzinnej chodzi bowiem o dzieci, które spełniają przesłanki do skorzystania przez rodziców z tej preferencji. Jeżeli warunki te spełniał tylko jeden syn, to zastosowanie mają zasady dotyczące osób wychowujących jedynaka. A to oznacza obowiązek stosowania kryterium dochodowego.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 marca 2020 r. 

dodano: 2020-03-05 10:07Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.