.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Odszkodowanie za wywłaszczenie podlega CIT

Dziennik Gazeta Prawna (2020-03-27), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Spółdzielnia, która otrzymała od prezydenta miasta odszkodowanie za wywłaszczenie z gruntu, musi zapłacić od niego podatek dochodowy. Takiego obowiązku nie miałby jednoosobowy przedsiębiorca, gdyby znalazł się w podobnej sytuacji – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Pytanie KIS zadała spółdzielnia, której prezydent miasta przyznał odszkodowanie za wydzielenie gruntu pod budowę linii tramwajowej. Odszkodowanie zostało przyznane na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Spółdzielnia uważała, że nie powinna płacić od niego CIT. Podkreśliła, że otrzymała jej w kwocie równej wartości wywłaszczanej nieruchomości w dniu wydania decyzji przez prezydenta miasta. W rzeczywistości więc nie uzyskała żadnego przysporzenia majątkowego. 
 
Zwróciła też uwagę na zwolnienie dla podobnych odszkodowań wypłacanych osobom fizycznym, w tym także jednoosobowym przedsiębiorcom. Są one wolne od podatku dochodowego, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT. Pobranie CIT w identycznej sytuacji oznaczałoby niedozwolone zróżnicowanie sytuacji podmiotów gospodarczych ze względu na wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej – argumentowała spółdzielnia.
 
Nie przekonało to jednak dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacje indywidualna z 6 marca 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.12.2020.1.BG). Organ wyjaśnił, że odszkodowanie, które otrzymała spółdzielnia, ma charakter trwałego przysporzenia majątkowego, a więc na gruncie ustawy o CIT należy je traktować jako przychód. Na dodatek jest ono związane z działalnością gospodarczą, a nie z gospodarką zasobami mieszkaniowymi, więc nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT – stwierdził dyrektor KIS. 
 
Nie zgodził się też ze spółdzielnią, że w drodze analogii mogłaby ona powołać się na zwolnienie zawarte w ustawie o PIT. Spółdzielnia jest podatnikiem CIT, a ustawodawca nie przewidział podobnej preferencji w tej ustawie – podsumował. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 26 marca 2020 r. 
dodano: 2020-03-27 10:35Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.