.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Będzie wzór wniosku na wydatki z funduszu rehabilitacji

Dziennik Gazeta Prawna (2020-05-14), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Biuro pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych pracuje nad wnioskiem, w którym pracodawcy będą mogli występować o zgodę PFRON na wydatkowanie pieniędzy z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych na ratowanie miejsc pracy – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Jego powstanie jest bardzo ważne z punktu widzenia firm mających status zakładu pracy chronionej, które z powodu epidemii koronawirusa chciałyby skorzystać z rozwiązania przewidzianego w art. 68gd ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 426 ze zm.). Przepis ten umożliwia pracodawcom prowadzącym ZFRON wykorzystanie do 20 proc. gromadzonych na nim pieniędzy na: utrzymanie zagrożonych likwidacją miejsc pracy osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, na ich wynagrodzenia lub pomoc bytową, a także na inne wydatki niezbędne do zachowania ciągłości działalności oraz zatrudnienia. Co istotne, pieniądze na te cele mogą być przeznaczone, jeśli przedsiębiorca uzyska na to zgodę PFRON.
 
Problem w tym, że mija już półtora miesiąca od wejścia w życie art. 68gd ustawy, a pracodawcy wciąż czekają na wytyczne oraz wyjaśnienia dotyczące jego stosowania. Sam przepis budzi bowiem wiele wątpliwości, a wskazana w nim procedura ubiegania się o akceptację funduszu jest bardzo ogólnikowa.
 
Trudności mają też zakłady aktywności zawodowej, które na podobnych zasadach mogą wydatkować 20 proc. pieniędzy znajdujących się na zakładowym funduszu aktywności. 
 
Kiedy więc ZPChr i ZAZ będą mogły skorzystać z gotowego wniosku? Michał Plewka, rzecznik PFRON, informuje, że jest on opracowywany przez BON.
 
– Otrzymaliśmy jego wzór do konsultacji i zgłosiliśmy kilka poprawek. Nie mamy na razie odpowiedzi, czy zostały uwzględnione – dodaje.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 maja 2020 r. 
dodano: 2020-05-14 10:45Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.